Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Mariya Nedelçeva: “Avrupa Komisyonu, alternatif olmayan bölgelerde tütün üretimini mali yardıma devam edebilir”

Mariya Nedelçeva: “Avrupa Komisyonu, alternatif olmayan bölgelerde tütün üretimini mali yardıma devam edebilir”

20 Haziran 2011

Avrupa Komisyonunun (AK) , başka kültür yetiştirme alternatifi olmayan bölgelerde tütün üreticilerine mali yardım sağlamaya devam etmesi şansı oldukça artıyor. Bu, eğer 23 Haziran’da Avrupa Parlamentosu, GERB/ENP partisinden Bulgaristan milletvekili Mariya Nedelçeva’nın AB’nin 2014-2010 yılı dönemi için Genel Çiftçilik Politikası raporuyla ilgili sunduğu düzeltme onaylanırsa, 2014 yılının başında olabilir. Dün Kırcaali’de çiftçilerle görüşme yapan Nedelçeva, “Düzeltme talebinde ana kanıt olarak, iş yerlerini koruyarak, tütünden başka kültür yetiştirmeye hiçbir alternatif olmayan dezavantajlı bölgelerin nüfusunun azalmasına izin vermemek için AK’unun gereken mali araçları sağlaması çağrısında bulunuyoruz” diye açıkladı. Avrupa milletvekili, Kırcaali’de düzenlenen AB’nin 2014-2010 yılı dönemi için Genel Çiftçilik Politikası ile ilgili altıncı yuvarlak masa toplantısı Kamuoyu Tartışması çerçevesinde yapılacak değişiklikleri tanıtmak için ziyaret etti.

Tartışma Mariya Nedelçeva’nın GERB partisi, Tarım ve Gıda Bakanlığı, Bulgaristan Tarım Üreticileri Derneği ve Avrupa’da tarım üreticilerinin en büyük sivil toplum örgütü Copa-cogeca tarafından organize edildi. Forum Kırcaali valisi İvanka Tauşanova’nın katılımcıları selamlamasıyla açıldı.

Mariya Nedelçeva, Kırcaali, Plovdiv, Smolyan ve Haskovo illerinden katılan 100’den fazla tarım üreticileri ve besicilerine eski ve yeni AB üyesi ülkelerine direkt Avrupa Komisyonu ödemelerinin maksimum eşit miktarda olması şansının da oldukça büyük olduğunu bildirdi. Nedelçeva, yerli çiftçilere Genel Çiftçilik Politikasının geleceğiyle ilgili raporda yapılan düzeltmelerin mali yardımların öngörüldüğü gibi 2016 yılında değil, 2014 yılında haksız paylaşılmasına bir adım olduğuna kanaat etti. Şu anda Bulgaristan çiftçileri, eski AB üyesi ülkelerindeki meslektaşlarının aldığı paranın ancak %40’ını alıyorlar.

Mariya Nedelçeva, “Biz farkındayız ki, ödemelerde tam eşitliğe ulaşılmayacak, fakat Avrupa Parlamentosunda Bulgaristan’ın ve yeni üye olan ülkelerin 1 Ocak 2014 yılından itibaren ödemelerde maksimum %20-30 fark olmasını kabul edebileceğimizi açıkça beyan ettik” diye belirtti.
AB’nin en önemli sorusu, paraların ülkeler arasında nasıl kriterlere göre paylaştırılmasıyla ilgili milletvekili, çiftçilere ve besicilere yeni tarım politikasında Bulgaristan’ın çıkarlarının nasıl savunulması hakkında önerilerde bulunmaları için seslendi. Diğer ülkeler örneğin, paraların gayri safi yurtiçi hasılası (BVP) üzerine veya ayrı ülkelerdeki halkın tüketim imkanına göre paylaşılması önerisinde bulunmuşlar. Bu ise, çeşitli ülkelerin standartlarında farklılık olduğu için Bulgaristan tarafından kabul edilir değil.

Diğer güzel haber de şu ki, Fransa, İtalya ve İspanya’nın Bulgaristan ve yeni üye ülkelerin itiraz etmelerini desteklemelerinden sonra 2014-2020 yılları için direkt ödeme paralarından yeni Genel Tarım Çerçevesinin birinci aşamasından ikinci aşamasına %20’sinin aktarılması yapılmayacak. Mariya Nedelçeva, para aktarılmasına çok ciddi karşı geldiğini, çünkü birinci aşamadaki mali araçların tümünün her ayrı yıl için gerçek para karşılığı olduğunu, ikinci aşamada ise paraların çok yıllılık temeli üzerine verildiğini ve ulusal ödeme yapılması gerektiğini açıkladı.

Nedelçeva, Genel Tarım Politikası raportörünün belgesinde yapılan düzeltmede büyük çiftçilere verilen mali yardımlarda tavanın düşmesini önermiş, çünkü bundan dolayı Bulgaristan direkt ödemelerin %3’ünü kaybedebilir. Bulgaristan Avrupa milletvekilinin önerisini İtalya, Polonya ve Yunanistan meslektaşları desteklemişler, çünkü onlar önerilen koşullarda paranın %13’ünü kaybedebilirler. Nedelçeva, Bulgaristan üreticilerinin bu durumun nasıl çözülmesini ve de “aktif çiftlikçi” kavramının tanımlanması hakkında önerilerde bulunmalarına seslendi. Bu gerekli, çünkü Avrupa kurumlarının planları arazi sahibi olan kuruşlarla ilgili, fakat onların hiçbir şey üretmedikleri takdirde mali yardım alma hakkı olmamaları gerekiyor.
Nedelçeva’nın Tarım Bakanlığı ile birlikte önerdiği yeni politikada başka bir düzeltme de arazi sahibi olmayan hayvan bakıcılarının da mali yardım alma hakkı olmalarıdır. Şimdiki Genel Tarım Politikasında gözetlenen kurallara göre, durum tam tersi ve bu yüzden besicilerin %90’ı bu yardımları alamıyorlar. Bu sebebi öne sürerek Nedelçeva, yerli çiftçilerin “küçük çiftçi” tanımlaması yapılması önerisinde bulunmalarını istedi. Bulgaristan’ın bu yönde tanımlar hazırlaması gerekiyor, çünkü hemen hemen yeni üye ülkelerin hepsi yeni tarım politikasının ayrı ayrı küçük çiftçilere yönelik olması hususunda hem fikir olmuşlar durumdalar.
Mariya Nedelçeva, yeni Genel Tarım Politikasında çevreyi koruyan üreticilerin ve çiftçilerin mali açıdan teşvik edilmesi önerisinin Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması ümidini ifade etti. Direkt ödemelerden %20’sinin ”Yeşil unsur” görülen çiftçilere verilmesi öngörülüyor.

Çiftçilerin sorularını ve önerilerini Mariya Nedelçeva’nın dışında tarım uzmanları, Bulgaristan’a özel Kırcaali görüşmesi için gelen Copa-cogeca teşkilatında genel sorulardan sorumlu müdür Paulo Govea ve Ulusal Tarım Üreticileri Derneğinin Genel Sekreteri İvaylo Todorov cevap verdiler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS