Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de geleneksel “Perperikon 2011” Uluslararası Sanat Festivali başladı

Kırcaali’de geleneksel “Perperikon 2011” Uluslararası Sanat Festivali başladı

21 Haziran 2011

Bu yıl 11’cisi yapılan “Perperikon 2011” Uluslararası Sanat Festivali dün akşam posta binasından tiyatroya kadar yürüyüş yapan geleneksel mehter alayı ile başladı. Festival Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov’un himayesi altında “Perperikon Melpomena” Birliği, Kırcaali Belediyesi, “Dimitır Dimov” Drama ve Kukla Tiyatrosu tarafından organize ediliyor. Tiyatro oyuncusu Borislav Hristov’un davulu bu yıl da tiyatro önünde festivale start verdi. Hemen ardından fuayeye yerleştirilen iki sergi açıldı. Büyük ilgi gören sergilerin birincisi, Pazarcık ressamlarının sunduğu “Müziğin Havası”. Pazarcık Fotoğrafçılar Birliğinden Slavço Slavçev, serginin 7 fotoğrafçının 30 sanat eserleriyle müziğe karşı görüşlerini takdim ettiğini paylaştı. Tiyatronun ikinci katında ise Sofya sanatçıları Stoyko Angelov ve İvan Sıbçev’in seramikten yapılmış 11 “Evler”i bulunuyor. Angelov, “Bu sergiyle genellikle nasıl daha temiz ve güzel olmamız gerektiğini göstermeye çalışıyoruz, fakat sadece iç dünyamız açısından değil, dış dünyamız da çok önemli. Bu evler birbirleriyle konuşuyorlar, onlar dünyanın birçok yerlerini geziyorlar, çünkü hayatta kendi yerini arıyorlar” diye serginin mesajını verdi.
Tiyatro salonunda Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis’in gönderdiği selamlama mektubunu Kültür ve Eğitim Müdürü Şirin Süleyman okudu. Başkan tebriknamesinde, “Önceki yıllarda olduğu gibi bu hafta da Kırcaali’de sahnede yetenek, yaratıcılık ve güzellik yer alacak. Bu festival kültür ve dostluk bayramından başka, kültürel tarihi mirasımızı popularize etmek, etnik toplulukları ve Balkan halklarının birbirlerini daha iyi tanımak için bir çeşit yöntem oluşturuyor. Çünkü Perperikon sadece bir tarihi kale değil. O, farklılıklara rağmen insan değerlerinin ve ilişkilerinin kalıcılığını gösteren muhteşem bir örnek. Büyük ümit besliyoruz ki, sanatın gücüyle hepimizde gizli olan içtenliği gerçek insan dostluğuna dönüştürmeyi başaracağız” diyor.
Kültür Bakanı Vejdi Raşidov’un da festivali kutlama mesajı okundu. Bakan, festivalin nesiller arasında köprü oluşturduğunu belirtiyor ve organizatörlere teşekkür ediyor.

Festivalin müdürü Petır Savçov partnerlere ve sponsorlara şükran ifade etti ve resmi açılışı yaptı.
“Perperikon” festivaline sembol olarak ev sahipliği yapan “Dimitır Dimov” Drama ve Kukla Tiyatrosu salonu dolduran seyircilere “Zaydi, Zaydi Yasno Slıntse” müzik temsiliyle üst düzeyde sanat gösterdi ve bir kez daha onların kalbini fethetti.

Temsilde sahnede eskiden Türk tiyatrosu denilen, şimdi “Kadriye Latifova” Sahnesinin bale oyuncuları, solistleri ve aktörleri yer aldılar. Hepsi, Bulgarca, Türkçe, Romence, Sırpça ve Yunanca şarkılar söyleyip, dans gösterisi sundular. Temsilde başkahraman Balkan ülkelerinde geçimini aramaya gidiyor, fakat bir süre sonra tekrar onu evde bekleyen aşkın ve mutluluğun yanına dönüyor. Temsili sahneye koyan Dimitır İgnatov, dansların koreografisi Veselina Todorova’ya ait.

Koreografinin canlandırdığı anlam dolu sahneler ise Türkiye’den konuk yönetmen Yıldız Çankaya’nın yaratıcılığının eseri. Temsilin muhteşem müzik yapısı Yıldıray Apturahman’ın işi. “Zaydi, Zaydi Yasno Slıntse” temsili unutulagelmiş durumdaki hareketli tiyatro türünde yapılmıştır.

“Perperikon 2011” sanat festivalinin programı bu akşam tiyatroda sunulacak iki temsille devam edecek. İlk önce saat 19.00’da büyük salonda Sofya “Sfumato” Tiyatrosu “Kış Masalı”, ardından saat 21.00’de küçük salonda Makedonya’dan Trayan Georgiev’in “İnsan” adlı pantomim tarzında temsili seyircilerle buluşacak.
Bol bol tiyatro oyunları içeren programda ayrıca kitap tanıtımları ve sergiler yer alıyor. Festival, 25 Haziran akşamında Perperikon kalesinin bulunduğu dağın eteklerinde açıkta düzenlenen geleneksel şenlikle sona erecek.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS