Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Londra’da ilk defa Bulgaristan Türkleri, şehitlerini andı

Londra’da ilk defa Bulgaristan Türkleri, şehitlerini andı

23 Haziran 2011

Londra’da yaşayan Bulgaristan Türkleri ve Müslümanları, 1989 yılından önce Bulgaristan Türklerine uygulanan asimilasyon politikalarına direnerek hayatını kaybeden şehitler için bir anma programı düzenledi. 19 Haziran Pazar günü Mevlana Cami’sinde Anma töreninde Kur’an-i Kerim’den sureler okundu ve şehitlerin ruhu için dua edildi, ardından da yemek ikram edildi.

Programı yöneten Sevgin Karani açılış konuşmasında “Londra’da, belki de Avrupa’da, Bulgaristan Türkleri ve Müslümanları tarafından düzenlenen bu şehitleri anma töreni ilk defa gerçekleşiyor” dedi. Bu törene katılan konuklar, Londra’da Diyanet İsleri Başkanlığın temsilciliğini yapan ve din hizmetleri müşaviri olan Prof. Dr. Seyfettin Erşahin, Birleşik Arap Emirlikleri Şeri mahkemeler konsey Başkanı Seyyid Ali el-Haşimi, Süleymaniye Camii’nin imamı Burhaneddin hoca, Aziziye Camii’nin imamı Mustafa hoca ve müezzini Muhyiddin hoca, Şeyh Nazım Kibrisi Camii’nin imamı Zümer hoca ve Mevlana camiinin vaizi Adem hoca idiler.

Bulgaristan şehitleri anma programında Sevgin Karani, Londra’da yaşayan Bulgaristan Türklerinin ve Müslümanlarının hakkında açıklama yaptı ve 1989 yılından önce milliyetçi Bulgar hükümetleri tarafından Bulgaristan Türklerine ve Müslümanlarına uygulanan asimilasyon politikası hakkında bazı tarihi bildirilerde bulundu. Anma törenine katılanlara, “Çalıntı Gözler” filminden 10 dakikalık bir bölüm sunuldu. Filimde, Bulgar Komünist partisinin liderleri tarafından Bulgaristan Türklerine uygulanan “Bulgarlaştırma” politikasının bazı yöntemleri ve Bulgaristan Türklerinin gördükleri zulüm ve direnişleri hakkında sahneler görüldü. Konuşmasında Sevgin Karani, “Biz Bulgar değiliz, Bulgar Türkleri de değiliz. Bizler, Bulgaristan Türkleri, Osmanlı döneminde, Anadolu’dan Balkanlara yerleşmiş Oğuz Türkleriyiz …” dedi.

Prof. Dr. Seyfettin Erşahin konuşmasında Müslüman ailesinde annenin önemli rolü hakkında konutsu ve “İslam dini 5 şeyi korumamızı emreder: imanı, canı, malı, aklı ve nesli. Ve biz bunları fethettiğimiz milletlerde koruduk, kendimizde de korumalıyız. Bulgaristan Türkleri bunları korudu ve gelecekte de koruyacağına ümit ediyorum.” dedi. Seyyid Ali El-Haşimi de Londra’da yasayan Bulgaristan Türklerini selamladı ve bu programda onlarla birlikte olması kendisini çok mutlu ettiğini ifade etti ve Bulgaristan şehitleri için dua etti. Ardından diğer camii imamları Zumer hoca, Burhaneddin hoca, Mustafa hoca ve Adem hoca selamlama ve konuşma yaptılar. Ev sahipliği yapan Mevlana camiinin idari sorumlusu Akif hoca da Londra’da yaşayan Müslümanlara Mevlana camisinde sunulan hizmetler ve aktiviteler hakkında açıklama yaptı, Bulgaristan Türkleri kendi çocuklarını da hafta sonu Kur’an mektebine kayıt etmeleri çağrısında bulundu.
Konuşmalardan sonra camii imamları Kur’an tilaveti yaptılar ve Bulgaristan şehitlerinin ruhu için dua edildi. Programın sonunda 150 kişilik hazırlıklar ile herkese yemek ikram edildi. Program, saat 19.00’da başladı ve saat 22:00’de bitti.

Kaynak: Sevgin Karani, Londra


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS