Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan Devleti, Filibe’deki Caminin İbadete Kapalı Tutulmasını Görmezden Geliyor, Müslümanlar Sokakta Namaz Kılıyor

Bulgaristan Devleti, Filibe’deki Caminin İbadete Kapalı Tutulmasını Görmezden Geliyor, Müslümanlar Sokakta Namaz Kılıyor

10 Temmuz 2011

Komünist döneminden Başmüftü Bulgar İstihbaratı Albayı Nedim Gencev’in Filibe’deki adamı Aşim Asan tarafından kapalı tutulan Filibe’deki Muradiye (Cuma) Camii Cuma günü sabah namazı vaktinde 20’ye yakın polis tarafından korunuyordu. Önceki gün camiye giden resmi cami imamları ise binbir zorlukla camiye girebilmişler, ancak imamlık yapmaları engellenmektedir.

Bulgaristan kanunlarına ve Başmüftülük Tüzüğüne göre Filibe Belediyesi tarafından tescili bulunan Filibe Bölge Müftüsü Osman Hilmi ve Filibe Cami Encümeni Başkanı eski Bulgaristan Başmüftüsü Selim Mehmed halâ caminin yönetimini ele alamıyor ve camideki hizmetlerin gerektiği şekilde yürütülmesini sağlayamıyorlar.

Bulgaristan Türklerinin isimlerinin değiştirildiği 1980’li yıllarda Bulgaristan’da Türk olmadığını ilan ederek Todor Jivkov’un güvenini kazanan Komünist Başmüftü Gencev’in adamı Aşim Asan görevinden alınmasına ve cami yönetimini iade etmesi için kendisine noter tasdikli davetiye teslim edilmesine rağmen polislerin ve noterin önünde ölüm ve saldırı tehditleri savuruyor. Albay Gencev’in bu saldırgan adamının tutuklanması ile ilgili Müslümanların beklentisi gerçekleşmedi. Güvenlik güçleri, savcılık bugüne kadar üzerine düşen görevi yapmadığı için Gencev ve adamları halen Bulgar devletinin derin gölgesinde keyif çatmaktadırlar.

Durumdan rahatsız olan Filibe Müslümanları bundan sonra beş vakit namazı UNESCO’nun koruması altında bulunan Muradiye Camii’nde kılmaya kararlı olduklarını ifade ediyorlar. Caminin açılmaması durumunda namazları cami önündeki cadde üzerinde kılacaklar.
Filibe ve genel olarak Bulgaristan Müslümanları şu soruların cevabını arıyor: Filibe ve başka yerlerle ilgili savcılık ve emniyet verilen onlarca şikayet dilekçesi neden çekmecelerde toz tutuyor? Polis ve savcılık bir grup eşkiyayı neden tolere edip Müslümanların haklarını kısıtlıyor? Başmüftülük sorunu kısmen çözülmüş olmakla birlikte Gencev ve adamlarının zulümleri devam ederken, özellikle de son günlerde binlerce dönümlük vakıf orman arazisini birilerine peşkeş çeken Gencev’e Avrupa Birliği ülkesi olan Bulgaristan’da neden kimse dur demiyor?

Bulgaristan Başbakanı ve diğer yetkililer bir taraftan camilerin onarımına önem verdiklerini ifade ederken diğer taraftan camilerin kapatılmasına göz yumup meseleleri Müslümanlar arasında kavga varmış gibi göstermeleri ne demek oluyor?

Kaynak: Salih Mehmet - Filibe


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS