Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
BMT temsilcisi Gay Mc Dougall, Kırcaali Kamu Denetçisi Hakif Emin ile azınlıkların hakları hakkında görüştü

BMT temsilcisi Gay Mc Dougall, Kırcaali Kamu Denetçisi Hakif Emin ile azınlıkların hakları hakkında görüştü

11 Temmuz 2011

Birleşik Milletler Teşkilatı (BMT) için Bulgaristan’da azınlıkların haklarına dair rapor hazırlayan Gay Mc Dougall, Kırcaali Kamu Denetçisi Hakif Emin ile görüştü. Konuk kendisini Kırcaali Kamu Denetçisine BMT’na bağlı İnsan Hakları Konseyine etnik, dini ve dil azınlıklarının problemlerini rapor ediyorum” diye tanıttı. Sayın Mc Dougall, ülkedeki azınlıklar temsilcilerine karşı uygulanan fiziksel şiddet, nefret ve polis haksızlıklarından ilgilendiğini vurguladı. Konuk, “Bulgaristan’da çeşitli topluluklar kültür kimliklerini serbestçe ortaya koyabiliyorlar mı?” diye sordu. Gay Mc Dougall, azınlıkların yönetime, hukuk idaresine ve polis sistemine dahil edip, yer almalarına karşı özel ilgi gösterdi.

Hakif Emin bu bağlamda, gelişmiş demokrasiye sahip Amerika Birleşik Devletlerinde bile insan hakları savaşının yüzyıllarca sürdüğünü hatırlattı. O, ülkemizde demokrasi değişikliklerinin 21 yıl önce başladığını ve azınlıkların haklarının güdülmesinde tartışılmaz ilerleme olduğunu kaydetti. Sayın Emin, “Ben Bulgaristan’da mevcut Türklere mensubum ve bizim azınlığımızın kesinlikle Bulgar ulusuna ve devletine entegre edildiğini söyleyebilirim. Türkler, Bulgaristan’ın yönetiminde, hukuk kurumlarında ve polislikte yer alıyorlar” diye belirtti.

Kırcaali Kamu Denetçisi, aşırı milliyetçilik gösterilerinden endişeli olduğunu dile getirdi. O, bu eylemlerin çok hoşgörülü olan Bulgar milletinin değil de, ayrı ayrı ırkçı görüşlü şahısların işlediğini belirtti. Hakif Emin bu yönde, Sofya Banya Başı Camisinde cuma namazı sırasında Ataka partisi temsilcilerinin Müslümanlara karşı yaptığı saldırıları örnek verdi. Kamu Denetçisi, “Bizler, vatandaşların dini duygularına karşı çok dikkatli davranıyoruz. Çünkü onlar çok ince bir gönül meselesi, fakat bazıları onları kullanarak spekülasyon yapmaya çalışıyorlar” diye ifade etti.

Hakif Emin, “Şu ana kadar ne Kırcaali Belediyesinden, ne de ilin diğer Belediyelerinden yardım için bana başvuran vatandaşlardan dini veya etnik ayrımcılığa karşı yapılan bir dilekçe sunulmadı” diye altını çizdi.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS