Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali ili nüfusunun % 40’ı seçimlerde oyunu kullanamayacak

Kırcaali ili nüfusunun % 40’ı seçimlerde oyunu kullanamayacak

12 Temmuz 2011

Bulgaristan Milli Televizyonundan, (BNT) Kırcaali ilinde seçmenlerin yürürlüğe girdirilen ikamet prensibinden sonra yaklaşık % 40 azalacağını bildiriyorlar. Seçim Yasasında yapılan değişikliklere göre, yerel seçimden önce seçmenin belirli bir Belediye’de mevcut adreste en az dört ay bulunması zorunluluğu koyuldu. Bundan önceki seçimlerde şu anki Kırcaali ilinin nüfusundan iki misli daha fazla vatandaş oy kullanma hakkına sahipti. 23 Ekim 2011 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanı ve Yerel Seçimlerde, Türkiye’de bulunan Bulgaristan vatandaşları zorunlu 4 ay ikamet süresinden dolayı oylarını kullanamayacaklar ve Kırcaali’deki ana siyasi partiler bu durumu Hak ve Özgürlükler Hareketinin (HÖH) iktidarını elinden almak için fırsat olarak görüyorlar. Çünkü şu anda Kırcaali ilinin yedi Belediye Başkanı da HÖH’nden olup, yedi yerel Meclis’te de aynı parti çoğunlukla halkı temsil ediyor.

İstatistiklere göre Kırcaali ili ülkede en büyük nüfuslu illerden biri. Fakat bu gerçekte böyle değil. Haziran ayının yarısına doğru, il içerisinde sabit adreste 322 bin kişi kayıtlı olduğu görünüyor. Aynı zamanda mevcut adreste 161 bin kişi bulunuyor. 4 yıl öncesi seçimlerde Kırcaali ilinde 231 bin kişi oy kullandı, ilin şu anda nüfusu ise 156 000 kişi. Yapılan analiz, ikamet prensibinin, başlıca Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşları olup, oy kullanma hakkına sahip kişilerin sayısını yaklaşık % 40 azaltacağını gösteriyor.
HÖH Kırcaali İlçe Teşkilatı Başkanı ve Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis durumu şöyle yorumladı: “Seçimlerde güdülen ikamet adresinin demokrasiye atılan bir tokat, yani vatandaşların oy kullanma hakkına atılan bir tokat olduğunu düşünüyorum”.
HÖH’ne rakip diğer partilerden Kırcaali ilinde yerel seçimlerin sonucunu Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşlarının belirlediğini düşünüyorlar. Fakat HÖH partisi aynı fikirde değil.

Hasan Azis, “Biz bu sözün doğru olmadığını kanıtlayarak, bundan böyle Kırcaali’de siyasi ve toplumsal hayatın normal akışına girmeye kararlıyız. Gelecek seçimlerde göründüğüne göre, Kırcaali’ye seçmenlerle dolu otobüsler gelmeyecek. Şimdi HÖH partisi, Türkiye’den gelen seçmenlersin de seçimleri kazanacağını, diğer partiler ise bunun olmasına izin vermemek için seferber edilmiş durumda bulunuyorlar” diye öne sürüyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS