Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Aralık 2019
HABERLER » Dünya
20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI… BOZER YABANCI KONUKLARA KIBRIS KONUSUNU ANLATTI

20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI… BOZER YABANCI KONUKLARA KIBRIS KONUSUNU ANLATTI

19 Temmuz 2011

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları için KKTC’de bulunan konuk heyetleri kabul etti.

Bozer, 18 Temmuz 10.00 - 12.00 saatleri arasında Belçika Milletvekili Fatma Pehlivan, Danimarka Milletvekili Hüseyin Araç, Bulgaristan Halk Özgürlük Partisi Grup Başkan Vekili Remzi Osman, Gagavuzya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nicolae Stoinanov, Türkiye’den gelen Muharip Gaziler Derneği üyeleri, Makedonya Ufuk Derneği üyesi gençler ile yabancı gazetecileri kabul etti.

Heyetleri kabulü sırasında konuşan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer 20 Temmuz’un Kıbrıslı Türkler ’in kaderinin değiştiği gün olduğunu, bu tarihten sonra her şeyin adım adım daha iyiye gittiğini söyledi.

1960 yılına kadar adada yaşananları anlatan Bozer, 1960’ta Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulduğunu, Rumların Kıbrıslı Türker’i Kıbrıs Cumhuriyeti’nden dışladığını, bu nedenle cumhuriyetin 1963 yılında bozulduğunu kaydetti. Bozer konuşmasında, 1963 - 1974 yılları arasında yaşananları ve Kıbrıslı Türker’in verdiği varoluş mücadelesini de ayrıntılı şekilde anlattı.

HAKİMİYET KAVGALARI

Kıbrıs sorununun Kıbrıslı Rumların hakimiyet kavgaları ile başladığını; Kıbrıslı Rumların adaya hakim olmak ve adayı Yunanistan’a bağlamak için Kıbrıslı Türklere ekonomik ve siyasi olarak baskı uyguladığını anlatan Bozer, Rumların hala Kıbrıslı Türklere haklarını verme niyetinde olmadığını vurguladı.

Rumların adayı Yunanistan’a bağlamak hedefiyle askeri darbe yapmasının ardından Anavatan Türkiye’nin uluslararası anlaşmalardan doğan haklarına dayanarak Barış Harekatı’nı gerçekleştirip Kıbrıslı Türkler ’in can ve mal güvenliğini sağladığını dile getiren Bozer, Barış Harekatı ile adanın kaderinin değiştiğini, iki taraf arasında imzalanan bir anlaşma ile Kıbrıslı Türkler ile Rumlar arasında nüfus mübadelesi gerçekleştirildiğini kaydetti.

Ardından Kıbrıslı Türklerin devletlerini kurduğunu ve dağınık halk kitlesinden devlet sahibi olma mertebesine ulaştığını anlatan Meclis Başkanı Bozer, bir yere gelmenin önemli olduğunu, ancak onu korumanın öneminin daha büyük olduğunu söyledi.

Kıbrıslı Türklere şu an insanlık dışı ambargolar uygulandığını ifade eden Bozer, Avrupa’nın Kıbrıslı Türklere ambargoların kaldırılacağı yönünde verdiği sözleri yerine getirmediğine işaret etti.

“KIBRISLI TÜRKLER SONLARININ NE OLACAĞINI ARTIK GÖREBİLMELİ”

Müzakerelerde artık bir neticeye ulaşılması gerektiğini dile getiren Meclis Başkanı Hasan Bozer, müzakerelerin ilanihaye süremeyeceğini, artık Kıbrıslı Türkler ‘in sonlarının ne olacağını görebilmesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıslı Türklerin dünyaya kendini anlatamadığını dile getiren Bozer, “Haklı olan biz olmamıza rağmen hep dışlanan ve suçlanan biz oluyoruz” diye konuştu.

Süren Kıbrıs müzakerelerini ve nasıl bir çözüm istediklerini de anlatan Bozer, Kıbrıslı Türklerin bir anlaşma için elinden gelen gayreti gösterdiğini belirtti ve “Tüm dünya ile Rum tarafı bize haklarımızı verince bir anlaşma olacak. Aksi takdirde adada iki devlet varlığını sürdürecek” diye konuştu.

Meclis Başkanı Bozer, Kıbrıslı Türklerin uzun yıllar boyunca verdiği varoluş mücadelesinde Anavatan Türkiye’nin verdiği güç ve desteğin de altını çizdi ve bu desteğin hala sürdüğüne işaret etti.

Kabuller sırasında konuklar da konuşmalar yaptılar.

PEHLİVAN

Belçika Milletvekili Fatma Pehlivan, Kıbrıs Türkünün bu mutlu gününü paylaşmak için adada bulunduklarını söyledi.

Avrupa’nın aslında Kıbrıs’taki durumu bildiğini, ancak bilmezden geldiğini dile getiren Pehlivan, adada yaşananları ve Kıbrıslı Türklerin verdiği mücadeleyi her fırsatta Avrupa’da anlattıklarını söyledi.

ARAÇ

Danimarka Milletvekili Hüseyin Araç da eskiden KKTC’ye ziyaretler gerçekleştirdikleri zaman ülkelerinde sert tepkiler aldıklarını ancak şimdi bunun böyle olmadığını söyledi.

Dünyanın bir yerindeki anlaşmazlık ve huzursuzluğun diğer kesimleri de etkilediğini kaydeden Araç, Kıbrıs’ta çözüm olması, her iki kesimin de barış ve huzur içinde yaşaması için mücadele verdiklerini ifade etti.
Araç, Kıbrıslı Türklerin yanında olduğunu ve haklı davalarını duyurmak için elinden geleni yapacağını kaydetti.

OSMAN

Bulgaristan Halk Özgürlük Partisi Grup Başkan Vekili Remzi Osman da, Türk ulusunun esas sorunlarından birinin lobicilik yapamaması ve haklılığını anlatamaması olduğunu anlattı.
Osman, zor olacağını ancak birlikte mücadele ederek iyi bir neticeye ulaşacaklarını dile getirdi.

STOİNANOV

Gagavuzya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nicolae Stoinanov da, Kıbrıslı Türklerin kardeşleri olduğunu söyledi ve kardeşler arasında birliktelik ne kadar güçlü olursa güçlerinin de o oranda büyük olduğunu kaydetti. Stoinanov, KKTC’de eğitim gören birçok Gagavuz öğrenci olduğunu da ifade etti.

AKDEMİR

Muharip Gaziler Derneği Sözcüsü Bayram Akdemir de, 37 yıl önce 20 Temmuz sabahı cennet bahçesine koşar gibi adaya geldiklerini söyledi ve Kıbrıs Türk halkının barış ve huzur içinde yaşamasında bir katkıları varsa bundan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

İBRAHİM

Makedonya Ufuk Derneği Başkanı Enes İbrahim de dernekleriyle ilgili bilgiler verdi. Adadaki durumu yerinde görmek için adada bulunduklarını söyleyen İbrahim“Umarım Kıbrıs’ta bir çözüm olur da siz de biz de rahatlarız. Sizin rahatlamanız bizim rahatlamamız demektir” diye konuştu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, öğleden sonra da Kırgızistan Arabayev Üniversitesi Rektör Yardımcısı Tuugunbai Konurbaev ve Arabayev Üniversitesi Yeni Bilimler Teknoloji Enstitüsü Direktörü Kadyrbek Aldbaev ile Gagavuz Meclis Başkan Yardımcısı Cissa Vladimir’i kabul edecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


RAMAYY 2011-07-19 23:14:11
SAYIN MİLLETVEKİLİM, REMZİ OSMAN HEPİMİZ ADINA KARDEŞ VATANA SELAM SÖYLE. ÖZGÜRLÜKLERİ KUTLU VE MUTLU OLSUN. KORKARIM SİYASİ HATA YAPILIP TA, BU SON BAYRAMIMIZ OLMASIN. UYANIK VE KARARLI OLMALIYIZ. ÖNCEKİ REFERANDUMDA ALLAH RUMLARI ŞAŞIRARAK BİZİ KURTARDI. TÜRK TİTREYİP KENDİNE GELMELİ. TANRI TÜRK'Ü KORUSUN...

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS