Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
HÖH ve BSP hükümete güvensizlik oyu isteğini Meclise sundular

HÖH ve BSP hükümete güvensizlik oyu isteğini Meclise sundular

19 Temmuz 2011

Hak ve Özgürlükler Hareketi’yle Bulgaristan için Koalisyon temsilcileri, hükümetin organize suçlar ve yolsuzlukla mücadele ile insan hakları ve iç güvenlik alanlarında uyguladığı yanlış siyaset ve başarısızlığı ve de ülkenin Şengen alanına katılmasının ertelenmesini neden göstererek Meclis sekretaryasına güvensizlik istemiyle tasarı sundular. Gazeteciler önünde bir açıklama yapan HÖH Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan, “Bu gensoru önergesi biraz daha özeldir ve bir nevi amacına ulaşmıştır. Önerge Genel Kurulda tartışılmadan ve oylama yapılmadan önce başarılı olmuştur, çünkü başarısı sadece hükümetin düşmesine bağlı değildir” diye konuştu.

Tasarıyı desteklemede her iki Meclis grubundan 74 milletvekili imzasını koydu. Tasarıyı sunanlar, Başbakan Boyko Borisov’un iktidar GERB (Bulgaristan’ın Avrupa Gelişimi İçin Vatandaşlar) partisi hükümetinin polis şiddeti, yetkilerini kötüye kullanma ve insan hakları ihlali üzerine kurulu mutlak otoriter yönetim kurduğu belirtiliyor. Liberaller ve sosyalistler, hükümetin yolsuzluklarla mücadele siyasetinde, organize suçlarla mücadelede ve kamu düzenini sağlayacak etkin bir emniyet ile adalet sisteminin kurulmasında tamamen başarısız oldukları düşüncesi hakim. Bu yanlış siyasetlerin en ağır sonucu da ülkenin Şengen alanına üyeliğin ertelenmesi gösteriliyor.

Lütfi Mestan, oylamanın şimdiden başarılı olduğunu, ülkenin zararlı yönetimine karşı demokratik alandaki tüm siyasi partileri birleştirdiğini söyledi. Bu zararlı yönetimin de sadece Ataka tarafından destek almaya devam ettiğini belirtti. “Gensorunun Ataka tarafından desteklenmeyeceği belli oldu, ancak bu bir başarısızlık değildir, tam tersinedir. Çünkü toplumumuz GERB ile Ataka arasındaki ayrılığın ne kadar gerçek olduğunu görüp anlaması gerekiyordu” diye devam eden Mestan, iki parti arasında bir ayrılığın söz konusu olmadığını, bunun aksine Boyko Borisov ile Volen Siderov arasında çok “derin pekişmenin” olduğunu söyledi.

Genel başkan yardımcısına göre, hükümete yöneltilen gensoru önergesinin siyasette kimin kim olduğunu gösterdiğini ve de göstereceğini belirtti. “O, maskeleri indirdi. Bu andan sonra bu hükümet Ataka tarafından desteklenecek, Avrupa Birliği değerlerine, NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne) karşı olan bir siyasi oluşum ile kendilerini sözde bağımsız ilan eden ve hükümeti destekleme konusunda motivasyonları belirsiz olan kişilerce desteklenecektir” dedi. Ayrıca önergeyi sunanların gensorunun bu hafta Genel Kurulda görüşülmesi ve oylanmasını istediklerini duyurdu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS