Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Aralık 2019
HABERLER » Dünya
KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, yabancı parlamenterlerle görüştü

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, yabancı parlamenterlerle görüştü

20 Temmuz 2011

Eroğlu: “Kalıcı anlaşma ancak 1974 öncesinden ders çıkarıp, bugün var olan gerçekler dikkate alınarak sağlanabilir”

“Cenevre Zirvesi’nde ekim ayına kadar son bir görüşme şansı verildi… biz hala Ekim’e kadar oldukça fazla yakınlaşma sağlayabileceğimize inanıyoruz”


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs’ta kalıcı, yaşayabilir bir anlaşmanın, ancak 1974 öncesinden ders çıkarıp, bugün var olan gerçekleri dikkate alarak sağlanabileceğini söyledi.

Eroğlu, “1974 öncesine dönme düşüncesiyle hareket ederek bir yere varılamaz. 1974 çok gerilerde kaldı. 1974 öncesine dönmek artık mümkün değildir. Geçen 30 yıl içinde kuzeyde bir yapı oluşmuştur” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Cenevre Zirvesi’nde Ekim ayına kadar son bir görüşme şansı verildiğine işaret ederek, “Biz hala ekime kadar müzakere masasında oldukça fazla yakınlaşmalar sağlayabileceğimize inanıyoruz. Tabi bizim inancımızla bitmez bu iş. Karşı tarafın da aynı niyeti ortaya koyması lazım” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak üzere KKTC’ye gelen yabancı parlamenterlerle görüştü. HÖH Milletvekili ve Meclis Grubu Başkan Vekili Remzi Osman da bu görüşmede hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Eroğlu, görüşmenin başında yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorunu ve devam eden müzakere süreci hakkında bilgi verdi.

AMBARGOLARIN YANLIŞLIĞINA VURGU

Eroğlu, uzun yıllardır devam eden müzakerelerde ortaya çıkan birçok anlaşma imkanlarının hep Rum tarafınca reddedilmesine rağmen AB’ye onlar alınırken Kıbrıs Türkü’nün ambargolar altında yaşamak zorunda bırakıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Sıkıntılı dönem artık geride kalmalıdır. Kıbrıs Türkü’nün uygulanan bu izolasyonların hiçbir anlamı yoktur artık, çünkü Kıbrıs’ta olayları başlatan onlar, mükafatlandırılanlar da onlar. Anlaşmaları reddeden Rum tarafı, AB’ye giren yine onlar” dedi.

Kıbrıs Türkü’nün hak etmediği bir ambargo altında yaşamaya mahkum olduğunu kaydeden Eroğlu, bunu uygulayanın AB oluşunun ise olayın diğer acı tarafı olduğunu belirtti. Eroğlu, Brüksel’de gerçekleştirdiği temaslar sırasında, AB yetkililerine, bu uygulamaların artık sonu olması gerektiği yönünde görüş ortaya koyduğunu söyledi.

Eroğlu, “Biz kendimizi suçlu kabul etmiyoruz. Suçlu olduğumuzu zaten kimse kabul edemiyor. Eğer Rumların darbesi olmasaydı, belki de Barış Harekatı olmayacaktı. Barış Harekatı’na davetiyeyi çıkaran Rum darbesi olmuştur” diye devam etti.

Annan Planı’nı reddeden Rumların bir hafta sonra AB’ye alındığına işaret eden Eroğlu, bu gerçekler göz önünde bulundurulduğunda, Kıbrıs Türkü’ne de kendi devletine sahip çıkmaktan başka imkan kalmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, tüm bunlara rağmen, anlaşma olması ve Kıbrıslı Türklerle Rumların yan yana, barış içinde yaşamasını da arzu ettiklerini ancak bugüne kadar bunun pek mümkün olmadığını belirtti.

“EKİM AYINA KADAR SON BİR GÖRÜŞME ŞANSI VERİLDİ”

Eroğlu, Cenevre Zirvesi’nde Ekim ayına kadar son bir görüşme şansı verildiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

“Ekim ayına kadar bir anlaşma imkanı yaratılabilir mi, yaratılamaz mı, yarın başlayacak görüşmelerde tekrara bunu anlamış olacağız. Mühim olan Genel Sekreter’in de artık bu müzakerelerin ekime kadar devam edecek seyrinden sonra bir karar vermesidir. BM’nin iyi niyet misyonunda bir anlaşma olup, olmayacağının BM Genel Sekreteri’nin Güvenlik Konseyi’ne sunacağı raporda belirtmesi gerekir.”

Türk tarafının hala Ekime kadar müzakere masasında oldukça fazla yakınlaşmalar sağlayabileceğine inandığını kaydeden Eroğlu, “Tabi bizim inancımızla bitmez bu iş. Karşı tarafın da aynı niyeti ortaya koyması lazım. Türk tarafının ortaya koyduğu iyi niyetin bir benzerini onlar da ortaya koysa, anlaşmamak mümkün değil” dedi.

“1974 ÖNCESİNE DÖNMEK ARTIK MÜMKÜN DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yabancı parlamenterlere yönelik konuşmasına şöyle devam etti:

“1974 öncesine dönme düşüncesiyle hareket ederek bir yere varılamaz. 1974 çok gerilerde kaldı. 1974 öncesine dönmek artık mümkün değildir. Geçen 30 yıl içinde kuzeyde bir yapı oluşmuştur. Yapılacak anlaşma referanduma götürülecek, halkın onayına sunulacak. 1974 öncesinden ders çıkarıp, bugün var olan gerçekleri dikkate alarak bir anlaşma yaparsak, o anlaşma kalıcı olur. Bizim bütün uğraşımız, Kıbrıs’ta kalıcı, yaşayabilir bir anlaşmayı sağlamak.”

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS