Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Başbakan Boyko Borisov, Avrupa Komisyonu’nun hazırladığı rapordan memnun

Başbakan Boyko Borisov, Avrupa Komisyonu’nun hazırladığı rapordan memnun

21 Temmuz 2011

Bulgaristan’ın içişleri ve adalet sistemindeki çalışmaları ele alan Avrupa Komisyonu’nun hazırladığı raporu açıklayan Başbakan Boyko Borisov, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’ya teşekkür etti.
Raporu "objektif" olarak niteleyen Borisov, "verimli ve dostane" olarak değerlendirdiği raporda yer alan eleştirilerin "doğru tespitler" olduğunu bildirdi. Bulgaristan parlamentosunun son 2 yıllık çalışmalarındaki yetersiz kalan yönlerin raporda açık olarak dile getirildiğini kaydeden Borisov, "Aynı belirlemeler hükümet ve adalet sisteminin çalışmaları konusunda da yapılmıştır" dedi.

Rapordaki en çok endişe verici unsurun Bulgaristan’daki adalet sisteminin çalışmaları ile ilgili olduğunu ifade eden Borisov, "Umarım Cumhuriyet Başsavcısı Boris Velçev de bu raporu dikkatle okuyacaktır" dedi.
Cumhuriyet Başsavcısı Boris Velçev ise "Avrupa Komisyonu ile diyaloğumuz daha iyi olsaydı, savcılık ile ilgili eleştiriler olmayacaktı" dedi. Raporda iç güvenlik ve adalet konulu eleştirilerin gerçekçi olduğunu vurgulayan Velçev, şunları söyledi: "Son 4 yılda en ciddi suç faaliyetlerinde bulunmaktan hüküm giyen kişi sayısının arttığı açık olarak ifade edilmiştir. Avrupa finansal fonları ile ilgili yolsuzluklara karışarak hüküm giyen kişi sayısı 243’e, örgütlü suç eylemlerine bulaşmaktan hüküm giyenlerin sayısı ise 248’e ulaşmış bulunuyor."

Velçev, adalet sisteminde reform yapılmasına ilişkin yapıcı olan her türlü yasal değişiklikleri yürekten desteklediğini, ancak yasal değişikliklerin savcılık kurumunun bağımsızlığına gölge düşürmemesi gerektiğini söyledi.


Ana muhalefet konumundaki Bulgaristan Sosyalist Partisi Genel Başkanı Sergey Stanişev ise raporu "Son üç yıldır gördüğümüz en kötü rapor" olarak değerlendirdi.

Raporun Boyko Borisov hükümetine "ağır bir darbe" olduğunu söyleyen Stanişev, "Hükümetin Avrupa Komisyonu’na uygulamaya çalıştığı baskıya rağmen raporda içişleri ve adalet sitemi ile ilgili eleştiriler iptal edilmedi" diye konuştu.

Stanişev, "Üst düzey devlet bürokratların arasındaki yolsuzluk olaylarına karşı mücadele verilmiyor. Sınırlardaki güvenlik sorunları ise ülkemizin Schengen alanına katılımını erteletiyor" dedi.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS