Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Dolno Prahovo’da yapılan mevlitten sonra yağmur yağdı

Dolno Prahovo’da yapılan mevlitten sonra yağmur yağdı

25 Temmuz 2011

Dolno Prahovo (Aşağı Tosçalı) ve etraf Gorno Prahovo (Yukarı Tosçalı), Başevo (Hallar), Mleçino (Sütkesiği) köylerinden ve Türkiye ve Belçika’da yaşayan Bulgaristan vatandaşlarından oluşan 500’den fazla kişi Cumartesi günü geleneksel sağlık ve bereket mevlidine katıldılar. Dini etkinlik Aşağı Tosçalı yakınındaki medresede gerçekleşti. Dini görevliler, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet başlarında olarak, Müslümanların kitabı Kur’an-ı Kerimden ayetler okudular, yağmur duası yaptılar. Daha cumartesi akşamı havada bulutlar göründü ve sağanak yağmur yağmaya başladı.

Mevlitte Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat ve Yardımcısı İzzet Şaban da bulundular. Dini adet Eğridere fahri vatandaşı yazar ve uzun yıllar gazetecilik yapan Halit Aliosman Dağlı tarafından da sayıldı. Mevlidi Aşağı Tosçalı Muhtarlığı ve Cami Encümenliği organize etti.

Yerli aşçılar Şaban Üseyin, Kerim Mustafa ve Kasim Feyzullah kaynatılmış buğday ve etle yapılan 6 kazan keşkek hazırladılar. Mevlide gelenlere dağıttıktan sonra kalan keşkeği evdeki insanlara gönderdiler. Gelirlerin tümü yerli Cami Encümenliğinin eski rahmetli Başkanı Şevki Ahmed’in kızları ve oğulları tarafından karşılandı. Sali Şefki, “Babamızın bize vasiyeti her zaman birlik içinde yaşamamız” diye paylaştı.

Dualardan sonra Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat ve Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, başlarında medresenin 73 yaşındaki imamı Nurittin İsmail İbrahim ve Aşağı Tosçalı’nın muhtarı Ahmed Emin yakında bulunan türbeyi ziyaret ettiler. Türbede bölgedeki ilk Müslüman hocalarından biri Mustafa Efendi Yusuf mezarında yatıyor. Onun mezar taşı Arapça yazılı.
Aşağı Tosçalı’da hiç kimsenin cami, medrese, kaya çeşmesi ve türbeden ibaret külliyenin ne zaman kurulduğuna dair bilgisi yok. Köyün daha yaşlıları, külliyenin 1912-1913 Balkan Harbi esnasında ateşe verildiğini ve 1923 yılında da tekrar ayağa kaldırıldığını anlatıyorlar. 2008-2009 yılında ise külliyenin yeniden tamiratı yapılmış. Öyle ki, caminin çatısı onarılmış, pencere çerçeveleri değiştirilmiş. Ayrıca cami dışından yeniden sıvanmış. Şu anda da medresenin yakınına Eğridere Belediyesinin sağladığı mali yardımlarla bir çeşme kuruluyor. Bu çeşmenin yedi musluğu olacak. Onlarda medreseye namaz kılmaya gelen müminler abdestini alacaklar. Çeşme hazır olunca onun adına mevlit okunup, kurban kesilecek.


Kaynak: Güner Şükrü


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


hacı fış fış 2011-07-25 20:46:06
Duayı kitabına uygun yaparsan yağmur yağar tabi. Dua bir kere abdestsiz yapılmayacak, bu çok mühim. Diyelim ki abdestini aldın ama, olur ya, bir anlığına yüreiğn geçti uyuverdin, abdest tekrarlanmalı mıdır? İşte bu soruya doğru cevap vermezsen yağmur duasına hiç katılma, her şeyi berbat edersin. Büyük mü büyük alimler diyorlar ki, bir anlık uykuya dalma esnasında olmayacak şeyler yapmış olabileceğinden abdestin tekrarlanmasında hayati derecede yararlarvrmış.
Kara Ibrahim Aga 2011-07-26 15:48:13
Hade hayrlisi..

Allah kabul etmish duvalarini demek...

Öbrü sefer de "Ahaliye Para yasin" duvasi okunsun...

Inshallah O da olur..

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS