Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Çocuk Süt Mutfağının açılışı yaptı

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Çocuk Süt Mutfağının açılışı yaptı

25 Temmuz 2011

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis bugün binasının ana tamiratı yapılan Evde Bakım Hizmeti kuruluşunu ve ona bağlı yeni hizmete geçen Süt Mutfağının resmi açılışını yaptı. Bu geniş kamuoyu ve Kırcaali Hıristiyanlar Topluluğunun Başkanı Peder Petır Garena ve Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’in huzurunda oldu. Törende “Sosyal Yardım” Bölge Müdürlüğü Müdürü Kemal Faik, “Sosyal Yardım” İl Müdürlüğü Müdürü Krasimir Ralev, Kırcaali Meclisine bağlı sağlık, sosyal faaliyetleri, ekoloji ve Avrupa Birliği entegrasyonu daimi komisyonlar temsilcileri, sosyal alanda faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri temsilcileri yer aldılar.

Açılıştan önce “Vyara, Nadejda i Lyubov” Birleşik Çocuk Kuruluşundan çocuklar şarkı söylediler. Ardından “Obedinenie” Halk Toplum Merkezine bağlı Spor Dansları Kulübünden bale ustaları gösteri sundular, Görme Engelliler Birliğine bağlı “Rosopi” Folklor Grubu ise Boris Petrov yönetmenliğinde bir türkü söyledi.
Evde Bakım Hizmetlerinin tüketicileri adına Georgi Vançev, “Ben uzun yıllar Evde Bakım Hizmetlerinden faydalanıyorum ve bana gösterilen ilgiden çok memnunum. Hava şartları nasıl olursa olsun, burada bizim için her zaman sıcak yemek hazır oluyor. Toplumun yaşlı insanlara karşı gösterdiği saygı çok önemli. Ben burada hizmet gören tüm arkadaşların adına emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür etmek istiyorum ve görevlilerin hep aynı duyarlılık, fedakarlık ve daha yaşlı insanlara saygılı davranmaya devam etmelerini diliyorum” diye ifade etti.

Çocuk Süt Mutfağı hizmetlerinden faydalanan Mariya Rusinova da, “Bu hizmeti bize sağlayan Kırcaali Belediyesi yönetimine tüm anneler adına teşekkür etmek istiyorum. Çünkü buna çok ihtiyaç duyuyorduk. Ben üç çocuk annesiyim ve en küçüğü için buradan yemek alıyorum. Çocuk yemekleri çok lezzetli ve diğer anneler de onu çok beğeniyorlar” diye dile getirdi.
Evde Bakım Hizmetleri Yöneticisi Hayriye Sadık misafirleri selamlama konuşmasında projeyi gerçekleştiren Kırcaali Belediyesi adına Belediye Başkanı Hasan Azis’e teşekkürler sundu.

Hasan Azis konuşmasında, “Bugünden memnun olan insanlardan biri de şüphesiz Kırcaali Belediye Başkanı. Son yıllarda Belediye içerisinde sunulan sosyal hizmetlerin genişletilmesi için verdiğimiz emekleri yoğunlaştırdık. Bunu da sosyal hizmetlere en çok ihtiyaç duyanlara yönelik yaptık. Bu insanların Belediyenin en küçük vatandaşları, daha sonra sırada kendilerine bakamayan sosyal bakımından zayıf ve engelliler bulunuyor. Son 30-40 yılda Kırcaali Belediyesi, daha yüksek kaliteli hizmet ve yemek sunulmasına imkan veren Evde Bakım Hizmetleri binasının tamiratını yapma fırsatı bulmuş değildi. Öte yandan son 15-20 yılda anneler ve nine dedeler genç aileleri yardımlayan Çocuk Süt Mutfağını unutmuşlardı.

Çocuk Süt Mutfağı aslında Kırcaali Belediyesinin birkaç yıldır dört çocuk yurtlarına ve anaokulları sunduğu bir hizmettir. “Bölgesel Kalkınma” Yürütme Programının Avrupa Fonu sayesinde Kırcaali’nin merkezinde bu hizmeti vatandaşlara açmamıza fırsat verdiği için gerçekten çok mutluyum. Bizim bu yönde ardı sıra harcadığımız emekler oldu. İlkin Kırcaali belediyesinin girişimi olan çocuk yurtlarına yemek sağlama ve bu Süt Mutfağı sayesinde de yüksek sağlık ve hijyenik standartlarında küçük yaşta çocuklara yemek sunma imkanı bulduk. Bu hizmetlerden yararlanan insanların memnun olduklarını duymak da çok güzel bir olay. Çünkü Evde Bakım Hizmetleri ve Çocuk Süt Mutfağı projeleri bizim için çok önemli ve insani projeler biridir” dedi. Başkan, bu projeyi hazırlayan Belediye ekibine ve kurumda çalışanlara teşekkür etti.

Evde Bakım Hizmetleri Kırcaali Belediyesine bağlı bir kurum ve artık 10 senedir bakıma ihtiyacı olan yaşlı insanlara, engellilere ve sosyal bakımından zayıf insanlara sıcak yemek sağlıyor.

Binanın tamiratı, Kırcaali Belediyesinin “Evde Bakım Hizmetleri” Odalarının ve Kırcaali “Nadejda” Engelliler Günlük Evi Binasının Bir Kısmının Ana Tamiratı ve Donanımı “ adlı projesiyle yaptığı hibe sözleşmesi üzere mümkün oldu. Proje, “Bölgesel Kalkınma 2007-2013 Yılı” Yürütme Programınca Avrupa Birliğinin Bölgesel Kalkınma Avrupa Fonu tarafından finanse edilmiştir. Projenin toplam değeri 1 125 982,59 Leva, onlardan 957 085,20 Levayı Avrupa Fonu sağlamıştır. Kırcaali Belediyesi bu projeyi 22 Mayıs 2009 tarihinden 22 Mayıs 2011 tarihine kadar realize etti.

Şimdiye kadar Evde Bakım Hizmetleri sosyal bakımından zayıf 140 kişiye sıcak yemek sağlıyordu, tamirattan sonra ise kapasitesi 200 kişiye arttı. Çocuk Süt Mutfağı her gün 6 aylıktan 3 yaşına kadar 50 çocuğa ve annelerine yemek sağlama kapasitesine sahip.

Evde Bakım Hizmetleri kurumunda bu yeniliklerle beraber yeni 10 iş yeri açılmıştır.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS