Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Gensoru önergesi yine reddedildi

Gensoru önergesi yine reddedildi

26 Temmuz 2011

Muhalefetin, ''ülkeyi polis devletine çevirmek'' ve ''insan haklarını ihlal eden aşırı polis baskısı uygulamakla'' suçladığı Boyko Borisov kabinesinin, iç güvenlik ve adalet sistemi alanındaki siyasetine ilişkin gensoru önergesi oylaması, özel düzenlenen olağanüstü oturumda yapıldı.

Borisov hükümeti ile ilgili verilen 3. gensoru oylamasında, 240 sandalyeli parlamentoda, 235 milletvekili hazır bulundu. Milletvekillerinin 143'ü ''aleyhte'', 91'i ''lehte'' oy kullanırken 1 milletvekili de çekimser kaldı.

7 SAATLİK TARTIŞMA

Başta HÖH lideri Ahmet Doğan olmak üzere toplam 74 muhalefet milletvekilinin sunduğu gensoru önergesi, dün parlamentoda 7 saat tartışıldı.

Genel oturumda, muhalefetin eleştirilerinin hedefi olan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov, 2 saat süren savunma konuşması yaptı. Tzvetanov, iç güvenlik ve polis şiddetine ilişkin kabinenin eleştirildiği tüm sorunların kaynağının, daha önceki hükümetler olduğunu öne sürdü.

Bakan Tzvetanov, ''İktidara gelişimizden bu yana son 2 yılda ağır örgütlü suçlarda ciddi bir azalma var. Sıradan adi suçlar ise sadece İçişleri Bakanlığının angajmanı sayılmaz. Bunlar sosyal ve demografik bir olgudur'' dedi.

Önerge gerekçelerini ve görüşmeleri, ''anlamsız ve zaman kaybı'' olarak niteleyen Başbakan Boyko Borisov dünkü görüşmeleri, Parlamento Başkanı Tzetzka Tzaçeva'nın odasındaki monitörden izledi.

''Boş konuşmaları izlemekten canının sıkıladığını'' belirtip parlamentodan ayrılan Başbakan Borisov, ''Muhalefet içi boş edebiyat yapaya çalışıyor. Onlar boş konuşurken bizler otoban ve başka altyapı projelerin temelini atıyoruz'' ifadesini kullandı.

HÖH Genel Başkan Yardımcısı Hristo Biserov, hükümetin yolsuzluk olayların önünü kesemediğini öne sürerek, Başbakan Borisov'un da 1989 yılında sona eren Türk ve Müslümanlara karşı asimilasyon kampanyasına, birlik komutanı olarak katıldığını anımsattı.

Öte yandan önergenin öncülüğünü yapan ve 2 yıldır parlamento oturumlarına katılmayan HÖH lideri Doğan, bugün oylamada oy kullandıktan sonra tüm parlamento grubuyla oturumu terk etti.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS