Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali “Arpezos-Kuzey” Parkı projesi organizasyon ve inşaat problemleri dolayısıyla durduruluyor

Kırcaali “Arpezos-Kuzey” Parkı projesi organizasyon ve inşaat problemleri dolayısıyla durduruluyor

27 Temmuz 2011

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis bugün basına geçici olarak “Arpezos-Kuzey” Parkının inşaatının durdurulacağını bildirdi. Sebebin kurulan parkın yakınında bulunan “Su Aynası” yapısını kullanma hakkı tanıyan belgenin çıkartılmasında problem yaratan yığınlama işleri yapılması olduğu ve uygulayıcı “Ti Vİ Bİ” şirketinin gerçekleştirdiği faaliyetlerde geç kalmasından ileri geldiği anlaşıldı. Parkın en erken ekim ayı 2012 yılında hazır olacağı öne sürüldü. Kırcaali Belediyesi “Bölgesel Kalkınma” Yürütme Programının Yönetim Kurulundan en geç 1 Ağustos’ta proje süresinin bir yıl uzatılmasını isteyeceği açıklandı.
Tİ Vİ Bİ şirketi yönetimi, sözleşme esnasında Başkan Hasan Azis’e park projesini zamanında bitirmek için işçilerin birkaç nöbette çalışacaklarına ve işe yerli inşaatçılar alacağına dair söz vermişti. Ancak Başkan bugün şirketin üstlendiği hiçbir angajmanı yerine getirmediğinden yakındı. Hasan Azis, “Dimitrovgratlı Tİ Vİ Bİ şirketi “Arpezos-Kuzey” Parkı projesini 21 Ekim 2011 tarihine kadar bitirilmesini üstlenmiş olsa da, inşaat işlerinde geç kalıyor. Belediye yönetimi olarak, projenin kaliteli uygulanması ve bazı kullanılan malzemelerin kalitesi hakkında ciddi endişeler yaşıyoruz. Bunun karşısında göz yumamayız, çünkü bu bir Avrupa projesi ve onun gerçekleşmesinde bizim yüksek istemlerimiz var. Şu ana kadar parkın alt kısmında 5-6000 metre kare büyüklüğünde suni göl için çukur kazılacaktı, “Su Aynası” ile bağlantı kuran geçitler de hazır değil. Daha böyle bir sürü yeraltı altyapısal problemler mevcut. Bu parkta kurulacak suni göl en karmaşık teknik tesis” diye belirtti.
Başkan Hasan Azis, parkın kuruluşunun organizasyonuyla ilgili problem olarak, “Su Aynası” projesini finanse eden Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığının ve Maliye Bakanlığının yığınlama işlerini de bitirmeleri gerektiğini vurguladı. Başkanın ifadesine göre, Belediye’nin şimdi bu yığınlama işini yerine getirmek için 300 bin Leva miktarında acil para bulması gerekiyor. Çünkü aksi taktirde “Arpezos-Kuzey” Parkı projesi tamamen durdurulabilir. Başkan, “Bundan böyle uygulayıcı şirket inşaat programı gecikmesini aşabilmesi için yeni bir organizasyon yapmalı. Üreticiler Pazarını kururken bizler sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar çalışıyorduk. Parkta çalışan işçiler ise memurlar gibi, saat 8.00’den akşam 17.00’ye kadar çalışıyorlar” diye dile getirdi. Başkan, “Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık ve Maliye Bakanlığının “Su Aynası” kıyısında yığınlama işlerini finanse etmek için bir yol bulmak zorundalar” dedi. Hasan Azis, Meclis Kurulunun projeyi gerçekleştirmek için bir yıl daha süre tanıdığını söyledi. Başkan, “Maalesef, 21 Ekim 2011 tarihinde belki parkın açılışı yapılmayacak, fakat bu aşamada bunun en doğru karar olduğundan eminiz. Kırcaalilerin bu kararı onaylayacaklarından eminim, çünkü her hangi başka bir karar park projesinin gerçekleştirilmesi için %100 risk yaratıyor” diye belirtti.
Belediyenin Baş Mimarı Petya Nazırova da, “Bu yıl inşaat ve montaj işleri yılı olmayacak. Bu dönemde uygulayıcı şirketin yarattığı problemlerin aşılması yönünde hazırlık faaliyetleri yapılacak” dedi.
Belediye İdaresinde yapılan toplantıdan sonra Hasan Azis basın mensuplarına park projesiyle ilgili paylaştığı problemleri yerinde gösterdi.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS