Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Momçilgrat Belediyesi, Güney Dere kıyılarının güçlendirilmesi projesini hayata geçirmeye başlıyor

Momçilgrat Belediyesi, Güney Dere kıyılarının güçlendirilmesi projesini hayata geçirmeye başlıyor

29 Temmuz 2011

Momçilgrat (Mestanlı) Belediyesi Güney Dere kıyılarının güçlendirilmesi projesini hayata geçirmeye başlıyor. Bundan dolayı Belediye salonunda salı günü saat 11.00’de bir basın toplantısı yapılacak. Tam adıyla “Momçilgrat 1. Sanayi Bölgesinde Güney Derenin Kıyısını Güçlendirme ve Temizleme” projesinin birinci aşaması 1,007 milyon leva değerinde ve “Bölge Kalkınma-2007-2013” Yürütme Programı tarafından Bölgesel Kalkınma Avrupa Fonunun mali desteğiyle finanse ediliyor. Hibe edilen mali yardımın miktarı yaklaşık 956 bin leva. Belediyenin projeye kendi katkısı %5 veya 50 351 leva.
Momçilgrat Belediyesi bu proje teklifiyle finanse edilmek için aday oldu, çünkü Güney Derenin kıyıları son derece kötü durumda. Onun doğal hali bozulmuş, kum ve çakılla dolmuş, çalılar büyümüş. Beton duvarlar, su bentleri ve alt kapaklar yer yer viran olmuş ve bol yağmur yağdığında sular çevredeki alanlara taşıyor.
Tesisin kurulması ve güçlendirilmesi su taşkınlarını önleyecek, Belediyenin altyapısını geliştirecek, insanların sağlığı riskini minimuma kadar azaltacak ve çevreyi iyileştirecek. Bu da Belediyenin tüm ahalisini etkileyecek. Ayrıca Momçilgrat Belediyesinin altyapısını kullanan diğer belediyelerin nüfusu ve de turistler üzerinde etki gösterecek.
Proje, “178 küçük belediyelerde taşkınları önlemek için küçük ölçekli tedbirleri desteklemek” şemasına göre onaylandı. 1 Haziran 2011 yılı tarihinde imzalanan sözleşmeye göre, Mestanlı Belediyesi “Momçilgrat 1.Sanayi Bölgesinde Güney Derenin Sahilini Güçlendirme ve Yeniden Su Geçirilmesini Sağlama” projesini 12 ay süre içinde bitirmek zorundadır.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS