Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Çorbacılar köyü yakınında bulunan Ercan Çeşmesi’nde mevlit okundu

Çorbacılar köyü yakınında bulunan Ercan Çeşmesi’nde mevlit okundu

01 Ağustos 2011

Ardino’nun (Eğridere) Bogatino (Çorbacılar) köyü yakınında bulunan Brezenli (Halaçdere) Saliosman Saliev ve oğlu Ercan’ın anısına yapılan çeşmede mevlit okundu. Dini adete Çorbacılar ve etraf köyler Mleçino (Sütkesiği), Hromitsa ve Çervena Skala ve de Türkiye, Fransa ve Belçika’da yaşayan Bulgaristan vatandaşlarından 200’den fazla kişi katıldı. Çorbacılar’ın 77 yaşındaki imamı Mümün Emin başlarında olmak üzere dinadamlari Kuranı Kerim’den ayetler okudular. Yerli aşçı ustası Emin Sali Hoca dana etiyle yapılan 5 kazan pilav hazırladı. Pilav mevlide gelenlere dağıtıldıktan sonra, kalanından evde kalanlara da gönderildi.
Ercan Çeşmesi yanında yapılan mevlitte Eğridere Belediye Başkanı Resmi Murat da bulundu. Saliosman Efendi sağlığında, “Yol kenarındaki çeşmeden tek bir serçe su içse de, gene hayır yapmış oluyorsun” diyordu. O, 2000 yılında hayata erken gözlerini yuman oğlu Ercan için Çorbacılar yakınına bir çeşme kurmuştu. 2008 yılında ise kendisi de Sofya’da başına gelen bir kazada hayatını yitirdi. Çeşmenin yapısı iki kattan ibaret. Ahşap çatılı çeşmede ziyaret edenlerin dinlenmesi için kameriye, çevirme ve barbekü yapmak için ayrılan kuytu yer ve hayvanları sulamak için yasla bulunuyor.
Türkçe iki yazı yakınlarının acısını ortaya çıkarıyor ve yolcuları dinlenmeye ve bu dünyadan erken göçen oğlu ve babasını anmaya davet ediyor. Mevlidi, Saliosman Efendi’nin Sofya’da yaşayan diğer oğlu Rasim yaptı.

Kaynak: Güner Şükrü


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS