Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan Başmüftüsünün Ramazan ayı dolayısıyla mesajı

Bulgaristan Başmüftüsünün Ramazan ayı dolayısıyla mesajı

04 Ağustos 2011

Bismillahirrahmanirrahim
Değerli Müslüman kardeşlerim, kızkardeşlerim, değerli yurttaşlarım

Mübarek Ramazan ayına girmiş bulunmaktayız. Bu ayda karanlığı delen ve insanların kalplerini ve ruhlarını aydınlatan Kur’an-ı Kerim indirilmiştir. Kur’an-ı Kerim’in indirilişi ile, insanoğluna kurtuluş ve mutluluk yolu gösterilerek insanlık tarihinde yeni bir sayfa açıldı. Kabe’nin içinde bulunan putlardan arındırılması Ramazan ayının özelliğidir. Bundan dolayı Müslümanlar bu ayda daha fazla ibadet etmekten kaçınmıyorlar.
Ramazan’da oruç ibadeti Müslümanlardan önce yaşayan insanlara olduğu gibi Müslümanlara farz kılınmıştır. İlk bakışta oruç müşkilatlıdır, fakat gerçekte Ramazan ayında oruç ibadeti Allah-ı Teala’nın bütün inananlar üzerindeki bir merhametidir. Ramazan ayında yapılan ibadetler ile ilgili önemli bir husus da Allah’a adanmak ve Kur’n-ı Kerim’i samimiyetle okumaktır. Hz. Muhammed(S.A.V) Ramazan ayında oruç tutanların günahları bağışlanacağını söylüyor.
Buraya kadar söylenenlerden başka, Ramazan ayının bir özelliği de zenginlerin fakirlere verdikleri sadakadır. Bu iyilikler kim ve nasıl oldukları farketmeksizin insanlar arasındaki ilişkileri pekiştirmektedir.
Bu ayda iyilik yapmak için daha çok çalışalım, acı çekenlere karşı merhametli olalım ve Allah(C.C)’tan bağış dileyelim.
Allah-u Teala’nın ibadetlerimizi kabul etmesini, merhamet eylemesini, doğru yolu göstermesini, bizi muhafaza etmesini ve bütün Bulgar halkını korumasını dileriz.

Mustafa A. Hacı
Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS