Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Mücahit Nuri Adalı mezarı başında anıldı

Mücahit Nuri Adalı mezarı başında anıldı

06 Ağustos 2011


Siyasi tutuklu olarak Bulgaristan zindanlarında 20 yıl ve tutuklu olarak da emniyette 3 yıldan fazla geçiren Bulgaristan’daki Türklerin boyun eğemez karakterinin asil temsilcisi Gazi Hacı Nuri Turgut Adalı mezarı başında anıldı. 23 yıldan fazla insanı hiç sayan komünist totaliter rejimine karşı mücadele veren ve 82 yaşında bir Ağustos günü arımızdan ayrılan Mücahit Nuri Adalı’nın ruhu şad olsun, mezarı başında Kur’an okundu. Belene ölüm kampından sağ çıkan, Montana İline bağlı Smokle köyü sürgününü atlatan 11.09.1922 tarihinde Kırcaali İli Kızılağaç Belediyesi Adaköy köyünde dünyaya gözlerini açan Şumnu Nüvvap Okulu mezunu öğretmen Nuri Adalı 5 Ağustos 2004 yılında Mestanlı’da dünyay gözlerini yumdu.

Mücahitliği dışında Türk Diline ve Edebiyatına düşkünlüyle de bilinen Nuri Adalı, ölümüyle beraber bölge ve kişiler hakkındaki eşsiz tarihi bilgilerini de yanında götürdü.

Başka yıllarda ölüm yıldönümü anma töreni sönük geçmesine rağmen bu yıl daha çok kişi mücahidi, kabri başında anmaya ve dua okumaya geldi. 89 Zorunlu Göç ile Türkiye’ye kovulan Adalı, cenazelerine katılamadığı ve çok sevdiği eşi Nesibe, babası Turgut ve annesi Esma ile yan yana Adaköy Mezarlığında yatmaktadır.

Oğlu Fikret’in ve köydeki en yakın arkadaşının da katıldığı anma törenine Kızılağaç ve Mestanlı belediyesinin önde gelen idari ve siyasi yöneticiler, köydeşler, yaşamında kendisiyle tanışmış olan ve saygı sunmaya gelen kişiler ve HÖH Genel Merkez temsilcisi de katıldı.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS