Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
T.C. Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz: “Şap konusunda çok spekülasyonlar yapılıyor”

T.C. Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz: “Şap konusunda çok spekülasyonlar yapılıyor”

13 Ağustos 2011

Türkiye Cumhuriyeti’nin Bulgaristan Büyükelçisi İsmail Aramaz, Haskovo Valisi İrena Uzunova ile yaptığı görüşme esnasında, kendisine şap hastalığına karşı Bulgar sınırında çekilecek tel örgü hakkında Türkiye’nin aldığı mevki sorulunca, “Türkiye’de şap hastalığı vakası tespit edilmemiştir ve bu durum da Avrupa Birliği uzmanlarının yaptıkları denetimde ispatlanmıştır” diye cevapladı. Önlemin, Ocak ayında Bulgaristan’ı kötü etkileyen Doğu ülkelerinden gelen şap hastalığı darbesi yüzünden alınacağı anlaşıldı.
Türkiye Büyükelçisi , “Sınıra tel örgü çekilmesi Bulgaristan’ın iç meselesi” diye konuyu genelleştirdi. Sayın Aramaz’ın ifadesine göre, şap konusunda aşırı derecede spekülasyonlar yapılıyor. Büyükelçi, “Bulgaristan’ın sınırlama önlemleri alacağını ilan edince Türkiye’de Bulgar eti ve peyniri satın almıyorlar. Böylece her iki taraf da kaybediyor, bense iki komşu ülkelere normal iyi ilişkilerin sürdürülmesi için çaba sarf ediyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.
İsmail Aramaz geçen senenin Kasım ayından beri Bulgaristan’da T.C. Büyükelçisi. Bu kısa zaman içinde Sayın Aramaz, ülkenin birçok illerini, özellikle sınır bölgelerini ziyaret etmeyi başarmıştır.
T.C. Büyükelçisinin Haskovo Valisini ziyareti sırasında İrena Uzunova, “Sınır Ötesi İşbirliği 2007-2013” Programının birçok imkanlarını buluyoruz. En büyük teşvik finanse etme sınırının kaldırılmasıdır. Artık 600 000 AVRO değerindeki projelerin finanse edilmesine aday olunabilir” dedi.
Haskovo İli ve Edirne Belediyesi arasında işbirliği memorandumu sözleşmesi imzalandı. Memorandumun gerçekleştirilmesine Bulgaristan tarafından Dimitrovgrad (Kayacaık) Belediyesi ve Haskovo Ticari Sanayi Odası partnerlik yapacaklar.
Türk iş adamlarının yaşadığı sorun Bulgaristan’a gelmek için alınan vizelerdir. Türkiye Büyükelçisine göre, iki ay önce Rusya ile yapılan sözleşme gibi bir belgenin imzalanması probleme çözüm getirecektir. Çünkü bu sözleşme üzere Türk iş adamları bir yılda bir ay boyunca vize çıkartmadan Bulgaristan’a serbestçe giriş çıkış yapabilecekler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS