Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Mestanlı ve Cebel Belediyelerinde Coşkulu Ramazan

Mestanlı ve Cebel Belediyelerinde Coşkulu Ramazan

16 Ağustos 2011

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 11 ayın sultanı Ramazan ayında Bursa'da gerçekleştirilen etkinliklerin yanı sıra Ramazan neşesini Bulgaristan'da yaşayan Türkler'e ulaştırdı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bulgaristan'ın Kırcaali iline bağlı Mestanlı ve Cebel kasabalarında Ramazan ayına özel programlar sundu. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat Derneği'nin ortak organizasyonuyla 12-13 Ağustos tarihlerinde Mestanlı ve Cebel'de gerçekleştirilen Ramazan etkinliklerine, bölgede yaşayan Türkler yoğun ilgi gösterdi. Kültürel değerlerin en güzel örneklerinin sergilendiği şenlikte, geleneksel Türk tiyatrosunun seçkin örneklerine de yer verildi.

Gölge oyununun iki ana karakteri Karagöz ve Hacivat'ın başından geçen komik olaylar, ortaoyununun başlıca figürleri Kavuklu ve Pişekar'ın güldürürken düşündüren maceraları, meddah, tasavvuf müziği ve şiir dinletileri, Bulgaristan'da yaşayan vatandaşları eğlenceye doyurdu. Ramazan nostaljisinin yaşandığı şenliklere Cebel ve Mestanlı'da yaşayan vatandaşlar da büyük coşkuyla eşlik etti. Aynı zamanda Bursalı heyet, kendilerine büyük ilgi gösteren çocuklara Bursaspor forması hediye etti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye ve programa emeği geçenlere teşekkür eden Mestanlı Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah, kültürel faaliyetlerin birleştirici ve bütünleştirici özelliğine dikkat çekti. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, Bulgaristan'daki Türklerin kültürel değerlerine sahip çıkmaları noktasında önemli hizmetlere imza attığını dile getiren Hayrullah, Bursa'nın ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin bölge insanının gönlünde özel bir yeri olduğunu vurguladı.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS