Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de her iki kişiden birinin sağlık sigortası yok

Kırcaali’de her iki kişiden birinin sağlık sigortası yok

17 Ağustos 2011

Milli Gelir Ajansı (NAP), Bulgaristan’da her altı kişinin birinde, Kırcaali’de ise her iki kişinin birinde sağlık sigortasının olmadığını bildirdi. Bu durum vatandaşların çoğunun Avrupa ve diğer ülkelerde mülteci olarak bulunduklarından dolayı olduğu açıklandı. Ruse bölgesinde ise hemen hemen her dört kişiden birinin sağlık sigortası ödemediği ortaya çıktı. İşsizlikte birinci Tırgovişte bölgesinde hastaların dörtte biri sağlık koruma haklarını kaybetmiş durumdalar. Böylece basit bir muayene bile onlara 24 Levaya mal oluyor. Vergi uzmanları sağlık sigortası olmayan vatandaşların çoğunun kaçak işte bulunmalarından şüphe ediyorlar.
NAP’tan bu tarihte sağlık sigortası olmayan Bulgaristan vatandaşlarının 2 milyon olduğunu duyuruldu. Nisan ayından bu yana yeni 30 000 kişi sigortasız durumuna geçmiştir. Vergi uzmanları sağlık sigortası olmayan kişilerden en az 700 000’in mülteciler olduğunu belirtiyorlar. Gelir Ajansının verdiği bilgiye göre yüz binlerce vatandaş, yurt dışında sabit ikamet etmeye başlamazdan önce Bulgaristan sağlık sigorta sisteminden kaydının silinmesi için zorunlu beyanatı sunmamışlardır.
Geleneksel olarak her yaz sonunda sigortasız olanların grubuna on binlerce lise mezunları da eklenmektedir. Çünkü okulu bitirdikleri halde devlet onların sigortalarını ödemeye son veriyor. Böylece onların üniversite okulunda sıra öğrencisi olarak okumaya başlayana kadar veya işe başlayana kadar sağlık sigortalarını kendileri ödemesi gerekiyor. Fakat üniversite öğrencisi adaylarını çoğu okula başlayınca devlete üç aylık sağlık sigortası ödemeleri gerektiğini bilmiyorlar.
Şu anda vergi uzmanları 500 Levadan fazla sağlık yükümlülükleri olan 110 000 kişinin peşindeler. Kanuna göre, son üç yılda üç aylık sağlık sigorta harcı ödemeyen herkes sağlık sigorta haklarını kaybediyor. Bu kişinin haklarına tekrar sahip olmaları için tüm sağlık sigorta harçlarını ödemesi şart. Eğer bir vatandaş bu üç senede hiç sağlık sigorta harcı ödemediyse, toplam 36 ay harç için, faizlerle birlikte 540 levadan fazla para ödemesi gerekiyor.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS