Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Ramazan Bayramı namazında yüzlerce Müslüman Ardino camisine toplandı

Ramazan Bayramı namazında yüzlerce Müslüman Ardino camisine toplandı

01 Eylül 2011

Ardino (Eğridere) camisi Ramazan Bayramı namazı için gelen 500’den fazla Müslüman’ı sığındırmaya yetmedi. Cemaatin arasında Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Başkan Yardımcısı İzzet Şaban ve Belediyenin Özel Kalem Müdürü Müh. Kemal Aliev bulundular. Bayram namazı saat 7.35’te imam Orhan Yakup tarafından yapılan dua ve vaizle başladı. O müminlere, “Her gün gazetelerde haberleri okuyoruz, fakat asıl haber Müslümanların kutsal Kuranı Kerim kitabında bulunuyor” diye seslendi. İmam, Kuran’ın 6666 ayet içerdikleri 114 süreye ayrılı olarak 600 sayfadan ibaret olduğunu belirtti. Orhan Yakup, “Eşsiz bilgelik içeren Kuran basit ve anlaşılır tarzda yazılmıştır ve her kişi tarafından kavranılabilinir” diye vurguladı.
Bayram namazından sonra müminler Ardino camisinin ihtiyaçları için harcanacak para bağışında bulundular ve evlerine yollandılar.
Şeker Bayram adıyla da bilinen Ramazan Bayram üç gün kutlanmaktadır. İslam dinine göre, Ramazan sırasında zenginler, kendilerinden daha fakir öksüzlere, dul kadınlara ve sosyal bakımından zayıf insanlara zekât ve fitre olarak adlandırılan para bağışlarında bulunuyorlar. Bayram sofraları bol yemekler içeriyor, en çok da tatlı ve baklava ikram ediliyor. Bayramda aile fertleri ve akrabalar bir araya toplanıyorlar ve küçükler büyüklere karşı işledikleri günahlar ve yanlışlıklardan dolayı af diliyorlar.
Dini bayram nedeniyle Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat belediye sınırları içinde bulunan 900’den fazla yoksul ailelere gıda ürünleri dağıttı. Çervena Skala köyünden İstanbul’a göç eden İsmet Çavuşoğlu Mleçino (Sütkesiği) bölgesinde yaşayan fakir insanlara gıda ürünleri gönderdi, Momçilgrad (Mestanlı) doğumlu iş adamı Fuat Güven ise Ardino’daki yardıma muhtaçları sevindirdi.
Ramazan Bayram’dan 70 gün sonra İslam alemi diğer büyük Kurban Bayramını kutluyor.

Kaynak: Güner Şükrü


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS