Ardino Orkestrası, Borino’da seyircilerin alkışlarını kazandıCuma, 02 Eylül 2011

Ardino Orkestrası, Borino’da seyircilerin alkışlarını kazandıSmolyan ilinin Borino kasabasında gerçekleştirilen geleneksel Ramazan Bayramı konserinde yer alan Ardino (Eğridere) "Rodopska İskra" Halk ToplumMerkezine bağlı Yerel Türk Müziği orkestrası son derecede başarılı bir performans gösterdi.
Yönetmen ve solist Yüksel İsmail başlarında olmak üzere Ardinolu müzisyenler bu defa da çok provalar, emek ve çabayla hazırlanan büyük gösterisiyle çok sayıdaki seyircilerin alkışlarını kazandılar. Borinolular, ilgi ve hayranlıkla orkestranın zengin repertuarını dinlediler. Türk folklorunun güzelliği ve zenginliği ise, çoğunu heyecanlandırdı ve gözlerini yaşarttı.
Ardinolu müzisyenler, Borino'nun Belediye Başkanı Müh. Oktay Aliev'in daveti üzere konsere katıldılar. Etkinlik, yerel "Obnova" Halk Toplum Merkezi ve Borino Belediyesi tarafından düzenlendi.
Ramazan Bayramının ikinci gününde aralarında Borino Belediye Başkanı Müh. Oktay Aliev de bulunan 600'den fazla kişi, renkli programın zevkini yaşamak için halk toplum merkezinin büyük salonunu doldurdular.
Sunuculuğunu şair Emel Balıkçı'nın yaptığı dört saat süren konser seyircilere hoş bir sürpriz oldu. Programda daha eski bayram adetlerini ve geleneklerini canlandıran Borino Folklor Grubu yer aldı. Yetenekli öğrenci Gülbeyaz Pungova'nın oynadığı "Hediyeler" skeçi seyircileri gülüşe boğdu, Arif Hoca'nın akordeon çalgıları ise bol alkış kazandı. Konsere gelenler Ardino'nun Yabılkovets köyünden Ali Emin'in ve Dolno Prahovo'dan (Aşağı Tosçalı) yetenekli müzisyen Aydoğan Sadulla'nın saz çalgılarından inanılmaz keyif aldılar.
Borino Belediye Başkanı Müslümanların Ramazan Bayramını sağlık, yarına inanç ve hoşça vakit geçirmeleri dilekleriyle tebrik etti. Başkan, Ardino müzisyenlerine karşı kalbi teşekkürlerini dile getirdi. Müh. Aliev, "Gelecekte de aramızda gelişen iyi işbirliğin süreceğine güveniyoruz" dedi.
Yüksel İsmail, Borino Belediye Başkanına Ardşno'nun sembolü haline gelen Şeytan Köprüsü simgeli bir onurluk sundu.
Borino "Obnova" Halk Toplum Merkezinin Başkanı Engül Baçkova, iki kültür ocağının ortaklaşa sundukları muhteşem konserden memnun olduğunu dile getirdi.
Cevriye Lümanova, Borino'dan, fakat 15 yıldan fazla Plovdiv (Filibe) şehrinde yaşıyor ve çalışıyor. O, "Her sene Ramazan ve Kurban Bayramda köyüne geliyorum. Muhteşem bir konser izledim. Konserde yer alanların otantik kültürü bulmak için harcadıkları emekten ve seyircileri sevindirmelerinden çok etkilendim. Geleceğe devam etmemiz için geleneklerimizle yaşamamız lazım" diye ifade etti.
Ardino "Rodopska İskra" Halk Toplum merkezinin Yerel Türk Folklor orkestrası Devin Belediyesinin Grohotno köyünde de konser verdi. Ardinolu müzisyenler yine seyircilerin bol alkışlarına ve heyecanına sebep oldular.DİĞER HABERLER