Ahmet Doğan: “Bulgaristan’ı bulunduğu durumdan ancak erken Parlamento seçimleri çıkarabilir”Pazar, 04 Eylül 2011

Ahmet Doğan: “Bulgaristan’ı bulunduğu durumdan ancak erken Parlamento seçimleri çıkarabilir”Restore edilen Elmalı Baba Tekkesinin açılışına katılan Hak ve Özgürlükler Hareketinin /HÖH/ Genel BaşkanıDr. Ahmet Doğan dün ulusal ve yerel medya mensuplarıyla görüştü. Onların aracılığıyla Sayın Doğan, "Bugün çok özel bir gün. Genel insan açısından şunu söylemek istiyorum. Çoğunluktan azınlığa karşı hoşgörü göstermesini istememiz için herkese ve dindeki tüm farklılıklara karşı hoşgörülü davranmamız gerekiyor. Gerçekten bugün Bulgaristan'da dini topluluk için büyük bir bayram. Bizim Deliorman'da Demir Baba, Haskovo bölgesinde Otman Baba ve burada Elmalı Baba Tekkesinin restore edilmesi için sponsor bularak yardımcı olduğumuz üçüncü dini yapı. Çünkü bu mabetlerin manevi tarihte çok önemli yeri vardır. 7-8 sene öncesi 50 yaşını dolduran herkesin, bir ibadet yeri bulup, tamir etmesi mesajını verdik ve bu genellikle Müslümanların yaşadığı çeşitli yerlerde çok güzel sonuçlar verdi. Bu durum bana büyük mutluluk veriyor" diye mesaj verdi.

Ahmet Doğan, kendisine yöneltilen sorulara şöyle cevap verdi:

-"Bulgartabak" kuruluşunun özelleştirilmesini neden desteklediniz?

-Şu ana kadar Parlamento'nun bu sorunu çözme yetkesi vardı. Değişiklikten sonra tüm sorumluluğu hükümet taşıyor. Bizim için ana problem Bulgartabak'ın özelleştirilmesi tütün üreticilerine ana geçimini garanti edip edememesidir. Ben şahsen, sözleşmedeki ayrıntılarıyla tanışmış değilim. Bulgartabak'ı kimin aldığını bilmiyorum, ayrıca beni de ilgilendirmiyor. Birkaç kere tütün üreticilerin aleyhine olacak her hangi bir iş anlaşması yapılmasını engellemeyi çalıştık. Tabii ki, şimdi de yapacağız. Biz, kuruluşun özellikle oryantal cinslerden, belirli cins tütün alma angajmanını bilmek istiyoruz. En büyük sorun da mali yardım biliyorsunuz. Bu sorun çok büyük ve onu çok defa yorumladık. Fakat her durumda daha sonra yeniden değerlendirilmiş pozisyonla ortaya çıkacağız.

-Tahmin üzere GERB partisinin göstereceği Bulgaristan Cumhurbaşkanı adayı Rosen Plevneliev olacak. Onun ne gibi şansı var?

-Bence bunu yorumlamak için daha çok erken, fakat Bulgaristan'ın gelecek Cumhurbaşkanı profilini belirlemek çok önemliydi. Anayasa'da onun için geçerli yedi fıkraya göre, onun pek fazla yetkileri yok, fakat her durumda büyük otorite sahibi biri olması şart. Her durumda Cumhurbaşkanı'nın Bulgaristan'ın Avrupa Birliği gerçek üyeliği bakımından dış politikada büyük rolü olacak.
GERB'in Cumhurbaşkanı seçiminde nasıl şansı olduğunu yorumlamak için çok erken. Çeşitli tutumları göz önünde bulundurmamız için en az 10-15 gün geçmesi gerekiyor. HÖH partisi genelde insanların tutumunu inceleyerek, peşin hazırladığı analizler üstüne karar alıyor. Kimi destekleyeceğimizi söylemek için çok erken.

-Şu anki Cumhurbaşkanı Gergi Pırvanov'un geleceği hakkında nasıl tahminde bulunacaksınız?

-O, artık siyasete döneceğini duyurdu. Cumhurbaşkanı'yla ortak projeler için konuşmuş değiliz, fakat onun siyasete katılması sahip olduğu siyasi deneyim açısından önemli. İki dönem devletin Cumhurbaşkanı, fakat projeler bakımından siyasette sanal görüntüler yapmamız için daha çok erken olduğunu düşünüyorum. Çünkü siyasette projeler dilek üstüne değil, gerçek üstüne gerçekleşiyor.


-Hoşgörü çağrısında bulundunuz, GERB'e göre tamamen siyasi temele dayanan, bölgede HÖH ve GERB partisi üyeleri arasındaki çarpışmaları nasıl değerlendireceksiniz?

-Seçim kampanyası ve seçim gününde çeşitli polis yapılışlarının katılımlarıyla seçimlerin manipüle edilip, sahte olmasından korkularımız vardı. İktidarda olanların çok ciddi korkuları var. Bu onların kendine daha kaç sene ömür verdiklerinin ve seçmen onların var olması için nasıl bir matris belirlediğinin en önemli belirtisi olacak. Bence bu seçimler, bu iktidarın sonunun başlangıcına dair çok önemli bir göstergesi olacak. Çünkü telkinlerle, sirk numaralarıyla ve şerit kesmekle, hatta seçimin etnik hale gelmesine sebep olan yöntemler kullanarak, zayıf yönetim oluyor. Bence önceki seçimlerde aldıkları güveni bu defa alamayacaklar. Hoşgörü ve birliğin sadece bölgede değil, ülkede ve Balkanlarda olması çağrısında bulunuyorum. Hoşgörü ve birlik Avrupa'da bile artık çok eksik olan bir şey. HÖH partisi olarak, bizim ana önceliklerimiz bunlar. Bu korkuların üstüne seçim sürecinde dış gözlemciler olmasını istiyoruz.

-GERB partisi seçim sonuçlarını sahteleştirecek mi diyorsunuz?

- Wikileaks sitesinde yazılanları size aktarmak istemiyorum, çünkü siz söz konusu şeyin ne olduğunu benden daha iyi biliyorsunuz. Bunun rastgele olduğunu sanmıyorum. Bunlar tespitlerdir. Genel olarak, seçim sonuçlarının GERB tarafından sahteleştirilmesi bekleniliyor. Bu zaten oldu maalesef, fakat toplum bunu sonradan fark etti. Herkes, yapabileceği bir şeyi yapıyor. Onlar da işte bunu yapabiliyorlar. Belki de seçim öncesi veya seçim sürecini tüm ülkede gözetleyen daimi bir organ oluşturmayı düşünüyoruz. Bunu tabi ki HÖH tek başına yapma yetkisine sahip değil, diğer tüm partilerle el ele verip, bu yönde işbirliği yapmalıyız. Çünkü bu korkular sadece bizim partide değil, çeşitli partilerde de var. Herkes biliyor ki, bu korkular gerçektir. Öyle ki, ülkenin bu durumdan çıkış yolu bulması gerekiyor. Bu ise, Bulgaristan seçmeninin duygu üstüne bir devletin yönetilemeyeceğini biran evvel anlamasını gerektiriyor. Belki de bu fikir, seçim süreci esnasında benim öne süreceğim ana motif olacak. Çünkü birkaç sene sonra, böyle insanların devletin yönetmesine nasıl izin verdiğimizi hesap vermek zorunda kalacağımızdan eminim. Ben bunun böyle olacağını daha önceki seçimlerin akşamında söylemiştim. Bu ekiple devlet her geçen günle dibe inmeye devam ediyor, yönetimin başarısızlığı her yönde tam.

-Mariya Kapon-Kasim Dal ekibi seçimlerde başarılı olacak mı?

-Cevap vermek benim yetkim değil, fakat bence hiçbir şey başaramayacaklar.

-Kırcaali bölgesinde HÖH'nin Belediye Başkanı adaylarında sürprizler olacak mı?

-HÖH Merkez Seçim Kampanyası Merkezi, il yapılışları, ilçe yapılışları 7 Eylül'de bu konuda ciddi işe başlıyorlar. Adayları, il ve ilçe yapılışları yönetimlerinin önerilerine uygun olarak, genelde seçim kampanyası başlamazdan kısa zaman öncesi ilan ediyoruz.

-Erken Parlamento seçimi için çalıştığınızı söylüyorsunuz?

-Ülkenin bu durumdan kurtuluşu ancak erken Parlamento seçimi ile olabilir. Kurtuluş bunda, çıkış yolu bunda, labirentteki ışık bunda.

DİĞER HABERLER