Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Aydın Osman: “Çernooçene Belediyesini yaşamak için mükemmel bir yere dönüştürüyoruz”

Aydın Osman: “Çernooçene Belediyesini yaşamak için mükemmel bir yere dönüştürüyoruz”

05 Eylül 2011

-Sayın Osman, Çernooçene (Karagözler) Belediye Başkanı olarak, kriz koşullarında bir belediye kolay mı yönetiliyor?

-Daha 2011 bütçesini kabul ederken sınırlı mali araçlar koşullarında çalışacağımızı biliyorduk. Bununla beraber yakıtların ve dış hizmetlerin fiyatlarında yükseliş oldu, bu ise durumu daha da zorlaştırdı. Bu faktörler, eksikliği tamamlamak için ek paraların bulunması gerekliliğini gösterdi.
Bir belediyeyi yönetme felsefesi tamamen vatandaşlarına bağlıdır. Bu bağlamda, her şeyde öyle bir denge bulmak zorundaydık ki, bütçenin sınırlandırılması Çernooçene vatandaşlarını etkilememeliydi. Ulaştırma şemalarında iyileştirme yaptık, okullarda, ana okullarda ve muhtarlıklarda su, elektrik ve ofis malzemeleri kullanımına sıkı kontrol uyguladık. İdarelerde telefon ve görev yolculukları için yapılan masraflara sınır getirdik. Giderlerin oldukça azalmasını sağlayan önlemlerden biri de elektrik şebekesinde iki ölçekli ölçüme geçilmesidir. Okulların ve toplumsal binaların mevcut tamiratında uyguladığımız model de çok etkili oldu. Belediye inşaat malzemelerini alıyor, işlerin yapılması için ise yerli insanlar angaje ediliyor. Aldığımız önlemler, Çernooçene Belediyesine bağlı hiçbir yapılışında optimizasyon yapılmasına geçilmemesini mümkün kıldı. Okulların bütçesini tamamlama seçeneğini de koruyabildik. Öğrencilere bedava taşıt aracı ve organizeli olarak yemekhanede yemelerini sağladık. Bu şekilde sağlanan yemek, Belediyenin tamamladığı bütçe hesabına kalarak, öğrencilere daha hesaplı geliyor. Daha da güzel bir olay ki, yeni eğitim yılında eğer öğrencilerin sayısında bir hayli azalma görünmezse, okulların sayısını azaltmayacağız. Bu sene de nüfusa sağlanan sosyal ve sağlık edinimleri korumayı başardık. Belediye, nüfusun kullandığı ambulanslar bulunduruyor, sağlık odalarının kirası sembolik fiyatlarda.
Patitsa (Ördekler) köyünde bulunan koruma evinin tamamen dolu olarak, faaliyet sürdürmesi sevindirici bir olaydır. Çernooçene Belediyesinin sakinlerine sunduğu hizmetlerde hiçbir şekilde kısıtlanma olmadığını rahatça söyleyebilirim. Belediyenin dış teslimatçılara da yükümlülükleri yoktur.

-Ağır ekonomik ve mali durum yerel gelirlere yansıdı mı?

-İş dünyasında ve insanların hayatında gözlenen durgunluk ve zorluklara rağmen 2011 Bütçesinin yerel gelirler kısmında öngörülen her şey yerine getirilmiştir. Bu da bizim durumu peşin titiz analize ettiğimizi gösteriyor. Bütçe kabul edilmezden önce daha Çernooçene Belediyesinin topladığı yerel vergi, harçlar ve sunduğu hizmetlerin fiyatında artış olmaması kararı alınmıştı. Amacımız vergilerin daha iyi toplanmasına ve iş adamların ve vatandaşların durumunu ek olarak zorlaştırılmamaya yönelikti.
Yerel gelirler bakımından mülk satışlarında problemler ortaya çıkıyor. Taşınılmaz mülk aranışı büyük oranlarda olmaya devam ediyor, fakat önerilen fiyatlar 2008-2009 yıllarında olan düzeyde değil. Başlıca konut için arsalar aranıyor, sözleşme yapan insanların çoğu yabancı devletlerde çalışan gençlerdir.

-Gerçekten de Çernooçene ve bölgesinde yoğun inşaat olduğu dikkati çekiyor.

-Durgunlaşmaya rağmen Çernooçene Belediyesinin hareket dolu canlı bir belediye olduğunu söyleyebilirim. Buna örnek olarak, 16’ncı ve 17’nci mahalleleri ve de Pryaporets (Bayraktar Mahalle), Srednevo (Orta Mahale), Kableşkovo (Şabanlar), Komuniga (Kuşallar), Lyaskovo (Pındıcak) ve başka yerleşim yerlerini gösterebilirim. Bizim belediyenin önceliği, büyük şehirlere yakın olmasıdır. Bu yakın mesafe yerli halkın Kırcaali, Haskovo ve Asenovgrad şehirlerinde iş bulmalarına imkan sağlıyor. Çernooçene Belediyesinin merkezinde geçen ulusal yol şebekesinin birinci ve ikinci sınıftaki yolları yerel ekonomik gelişmeyi teşvik ediyor ve bölgeyi potansiyel yatırımcılar için çekici hale getiriyorlar. Yeni iş yerlerinin açılması devam ediyor. Bu sene içerisinde sadece operasyonel programlar üzere 70 kişiye iş verildi. Fakat belediyenin sadece bu yönde rolü yok. Biz tamamen kurulu altyapıya sahip yerler sunarak, yatırımcılara imkan sağlıyoruz. Buna da onlar tarafından değer veriliyor. Bunun dışında Çernooçene Belediyesi idaresinin pratiğinde iş dünyası ve vatandaşlara hizmet verme sürelerinin oldukça kısaltılması gündemdedir.

- Çernooçene Belediyesinin gelişmesi mutlak kasabaya dönüştürülmesi sorusunu ortaya atıyor. Bunun yapılması anı geldi mi acaba?

-O an kesinlikle Çernooçene ve mahallelerinin yakın Bayraktar Mahalle, Orta Mahalle, Şabanlar ve Novi Pazar (Yeni Pazar) köyleriyle birleşmesi fikrimizi gerçekleştirdiğimizde gündeme gelecek. Bu yerleşim yerlerinde yeni bölgesel idari bölme yapılması gerekecek. Bu durum operasyonel programlarda var olan kısıtlamalardan dolayı da gereklidir. Operasyonel programlarda küçük yerleşim yerleriyle ilgili projelerin finanse edilmesi söz konusu değildir. Bu durumda her ne kadar hazır projelerimiz olsa da, büyük gereksinimlere rağmen projelerimizin finanse edilmesi reddediliyor. Genel olarak şöyle genelleştirebilirim, Çernooçene Belediyesinin kasaba olması için nüfusun sayısı, teknik ve sosyal altyapı oluşu bakımından tüm koşullar ve önkoşullar mevcuttur. Fakat şu anki durumunda da Belediye merkezi sakinleri bir kasabanın sağladığı kolaylıklara sahipler. Hatta daha fazlası da var, ulaştırma sorununun olmaması, çevre kirliliği yaratan üretimlerin olmaması bölgedeki yerleşim yerlerini ek olarak yaşamak için çekici yere dönüştürüyor.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS