12-16 Eylül tarihleri arasında verem hastalığı muayeneleri yapılacakPazartesi, 05 Eylül 2011

12-16 Eylül tarihleri arasında verem hastalığı muayeneleri yapılacakKırcaali "Dr. Atanas Dafovski" Aktif Tedavi Hastanesi 12 ve 16 Eylül tarihleri arasında üçüncü kez verem hastalığından korunmayla ilgili tüm vatandaşlar için kapılarını hizmete açıyor. Kampanya esnasında herkes veremden hasta olup olmadığını öğrenmek için bedava muayeneden geçebilir. Bölüm Başkanı Dr. Diana Vılçeva, "Bizim il, sağlık sigortası olamayan insanlar bakımından ülkede ikinci yerde geliyor" diye yorumladı. Açık Kapılar Kampanyasının birincisinde yaklaşık 100 kişi verem için muayene olmuş. Onların ikisinde hastalığın bulunduğu öğrenildi. Artık ikisinin de uygulanan tedaviden çok iyi etkilenerek, sağlığına kavuşmuş olarak, sağlık ocağından ayrıldıkları anlaşıldı.
Sezon virüsleri ve soğuk algınlıkları verem hastalığı oluşmasına uygun koşul yaratıyor ve şimdi verem vakalarında çoğalma olabilir. Hekimler, bir aydan fazla öksürükle savaşan, ağırlığında düşüş görülen, zayıflık hisseden, ağzının yemek tadı kaçan herkesi muayene etmeye çağırıyorlar.
Muayenelerde zorunlu olarak, anket dolduruluyor, durum değerlendirildikten sonra röntgen resmi çekiliyor veya örnek malzeme alınıyor. Muayeneler eski Akciğer Hastalıkları Dispanseri binasında 8.00 ile 12.30 saatleri arasında yapılacak. Muayene için başvurular 0361 68-443 nolu telefondan kabul edilecek. Muayeneler, Bulgaristan'ın Verem Hastalığını Önleme ve Kontrol Ulusal Programına uygun olarak gerçekleştiriliyorlar.DİĞER HABERLER