Bu günden itibaren dul emekli maaşına ek parası ödenilecekÇarşamba, 07 Eylül 2011

Bu günden itibaren dul emekli maaşına ek parası ödenilecek 592 229 yaşlı kişi emekli maaşlarıyla birlikte verilen zam getirilen dul emekli maaşı ekini almaya başlayacaklar. Bu ek para bu ay için verilen emekli maaşıyla birlikte 25 Eylül'e kadar ödenecek. Ulusal Sigorta Enstitüsünün Yöneticisi Vesela Karaivanova, bazı kişilerin ölen eşinin aldığı emekli maaşın sayısına göre, birden fazla ek para aldıkları için toplam 704 592 dul aylığı eki ödeneceğini belirtti.
Ödenilecek dul maaşı ekinin 15 ile 41 Leva arası değiştiği açıklandı. Sigorta Enstitüsünün bu ay dul maaşı eki için toplam 37 953 500 Leva ödeyeceği anlaşıldı.
Hükümetin ve Parlamentonun kararıyla asgari ücretin 2.40 Levadan 2.70 Levaya yükseltilmesiyle beraber dul maaş eki de kaybedilen eşin maaşından %20'den %26,5'e yükseltildi.
Enstitünün denetim organının kararı üzere emirnameler artık sadece tek kopyada olacak, istenildiğinde ise kurumun yerel şubelerine sağlanacak.
Enstitüden, dul maaşı ekine getirilen zamla 4 232 emeklinin maaşları tavan olan 700 Levayı aşacaklarını, fakat bu kanun sınırlandırılmasının sadece temel maaş için geçerli olmasından problem yaratmayacağını belirttiler.


DİĞER HABERLER