Kırcaali Belediyesinde seçim sandıklarının sayısı yükseltiliyorPerşembe, 08 Eylül 2011

Kırcaali Belediyesinde seçim sandıklarının sayısı yükseltiliyorKırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'in emirnamesiyle 23 Ekim'de yapılacak Cumhurbaşkanı ve Yerel Seçimlerde Belediye içerisindeki seçim sandıklarının sayısı yükseltiliyor. Sebep, bazı yerleşim yerlerinde bir sandıkta oy kullanacak kanunun belirlediği seçmen sayısının daha fazla olmasıdır.
Seçimlerde Vişegrad (Hisarüstü), Ayrovo (Ramişköy), Opılçensko (Hacımehmetler), Rani List (Işıklar), Gluhar (Sağırlar) , Stremtsi (Göklemezler) , Şiroko Pole (Sürmenler), Nevestino (Büyükdere) ve Most (Köprülü) köylerinde birer sandık daha koyulacak. Böylece Kırcaali Belediyesinde bu seçimlerde toplam 9 seçim sandığı daha fazla olacak.
Seçim Yasasında yapılan değişiklere göre, her 1000 kişi için bir seçim sandığı olmalı. Bu köylerde ise 1000'den fazla kişinin seçime katılmasından dolayı 23 Ekim seçimleri için daha bir sandığın olmasına gerek duyulmuştur.
Kırcaali Belediyesi İdaresinden, örnek olarak Opılçensko köyünde seçmenlerin 1262 olduklarını ve kanuna göre, hepsinin pazar günü bir sandıkta oyunu kullanmalarının mümkün olmadığını söylüyorlar. Bundan dolayı diğer 262 seçmeni kapsayacak yeni bir seçim sandığının açılacağı ifade edildi.
Diğer 8 yerleşim yerlerinde benzer durum söz konusu. Seçim sandıklarının fazlaştırılmasıyla seçim sürecinin kolaylaştırılması ve seçmenlerin idari yolla oy kullanma hakkından mahrum kalmamaları amaçlanıyor.
DİĞER HABERLER