Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Son on yılda Bulgaristan’da 11 000’den fazla kişi intihar etmiştir

Son on yılda Bulgaristan’da 11 000’den fazla kişi intihar etmiştir

10 Eylül 2011

Ulusal İstatistik Enstitüsünün verilerine göre, 2000-2010 yıllarında Bulgaristan’da toplam 11 646 kişi intihar etmiş veya bilinçli olarak vücutlarına zarar vererek ölmüşlerdir. İntihar eden erkeklerin sayısı 8 626 kişi, kadınların ise 3 020. Bu da kadınların üç misli daha az hayatına saldırdıklarını göstermektedir.
Bugünkü Dünya İntiharları Önleme Günü dolayısıyla Dünya Sağlık Teşkilatının yayınladığı rapor, dünya çapında son 50 yılda görülen intiharların %60 oranla yükseldiğini göstermektedir.
Rapora göre, her sene dünyada yaklaşık 1 milyon kişi intihar ediyor veya her 40 saniyede gezegende bir insan bilinçli olarak hayatına kıyıyor. Yine bu raporda dünya çapında yapılan intihar deneyimleri gerçekleşenlerden 20 misli daha çok.
Bulgaristan’da en çok intihar 1383 olarak 2000 yılında, en az ise 859 olarak geçen sene yapılmıştır. Uzmanlar, bu sayıların ekonomik krizin intiharların ana sebebi olmadığını gösterdiklerini düşünüyorlar. En büyük intihar sebebinin %40 olarak ailede yaşanılan çatışmalardır.
İkinci yerde intiharlara sebep olarak ruh sağlığı sorunları, ardından ağır mali durumlar, karşılıksız aşk, istenilmeyen hamilelik, işte çekilen zorluklar, öğretmenlerle problemler gibi sebepler belirtiliyor.
Bulgaristan’da intiharların %75’i Bulgarlar, %14’ü ise Romanlar tarafından yapılıyor. Uzmanlar, geçen sene kendini öldüren en yaşlı insanın 97 yaşında, en gencin ise 8 yaşında olduğunu söylüyorlar.
Uzmanlar, son yıllarda insanların yaşadığı günlük stresten dolayı Bulgaristan’da her dördüncü kişinin akıl hastalığı geliştirmesi olasılığı olduğunu uyarıyorlar. İstatistikler, her gün bir çocuğun hayatına kıydığını, iki yaşlı insanın ise intihar ettiğini gösteriyorlar.
Bulgaristan’da zihinsel özürlü insanların ancak %5-6’sının profesyonel yardıma başvurdukları açıklandı. Avrupa’da ise, akıl sorunları yaşayan insanların %15-20’sinin psikiyatri doktorlarından yardım aradıkları anlaşıldı.
EUROSTAT’ın resmi verilerine göre, Avrupa Birliğinde (AB) yapılan başarılı intiharlar bakımından Litvanya birinci yerde, ardından Macaristan, Letonya, Slovenya, Estonya geliyor. Bulgaristan AB’de intihar bakımından 20’ci yerde bulunuyor.
Dünyada da Bulgaristan’da olduğu gibi intihar eden erkekler kadınlara bakış iki misli fazla.
Dünya Sağlık Teşkilatının raporu ruhsal bozuklukların, depresyonların, narkotik ve içki kullanmanın intiharlar için risk etken olduklarını gösteriyor. Teşkilattan, global düzeyde bilinçli hayata saldırmanın erken ölüm sebebi olarak engellenebildiği yönde insanları bilgilendirmenin yükselmesi gerektiğini, hükümetlerin ise İntiharları Önleme Ulusal Stratejisi hazırlamalarını tavsiye ediyorlar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS