İşçiler, iflas eden “Bulfanko” şirketinden maaşlarını alabildilerPazartesi, 12 Eylül 2011

İşçiler, iflas eden “Bulfanko” şirketinden maaşlarını alabildiler  Yaklaşık bir buçuk yıl sonra Kırcaali'den Sevginar Ali Salim, iflas eden "Bulfanko" Bulgar-Yunan Kuruluşunun kendisine borçlu olduğu 2600 Levayı alabildi. Kuruluşun yaklaşık 200 işçisi kendilerine toplam 15 milyon leva borçlu olan şirketi mahkum ettiler. "Podkrepa" İş Konfederasyonunun Kırcaali İl Teşkilatının Başkanı Magdalena Ahçieva olayı, "Böyle bir şey ülkede ilk defa oluyor, demek Bulgaristan'da da bazen güzel şeyler oluyor" diye yorumladı.
Terzi kadınlar, bundan iki yıl önce yaklaşık 6 ay maaş almadan çalıştıklarını anlattılar. Nihayet, bu sene Ocak ayında "Bulfanko" Şirketinin mülkiyetinin satılması ihalesi gerçekleştiriliyor. İhaleye bir kaç şirket katılıyor, fakat Momçilgrad (Mestanlı) "Arteks" şirketi kazanıyor. "Bulfanko"nun satılışından elde edilen parayla işçilerin maaşları ve de tüm 2009 yılı için gıda kartlarının para karşılığı ödeniliyor.
Eski "Bulfanko" işçileri, "Kuruluşun kapanmasını istemedik, çünkü memnun olduğumuz senelerimiz vardı. O zaman sosyal edinimlerimiz ve toplu iş sözleşmemiz vardı" diye paylaştılar. Şirkette problemler 2009 yılında başlıyor. O zaman maaşlar 3-4 ay gecikmeyle ödeniyor, gıda kartlarına para aktarılmıyor.
"Podkrepa" İş Konfederasyonunun şirketteki sendika şubesinin o zaman başkanı olan Sevginar Salim, "Ekonomik krizin yarattığı zorluklara karşı anlayış göstermeye çalışıyorduk. Maaşlarımızı almak için bekliyorduk, fakat çocuklarımız parasızlık çekiyordu. Hemen hemen her ailenin ise bankalara kredi borcu vardı" diye belirtti.
2010 yılının kışında terziler protesto düzenlediler, hatta Yunanistan'da Gümülcine şehrinde bulunan ana şirket "Fanko"nun merkezine kadar gittiler. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve Vali İvanka Tauşanova da onlarla birlikteydiler. Fakat o zaman yapılan görüşmeler, işçilerin maaş sorunlarına çözüm getirmiyor. Ondan sonra, işçiler mahkemede haklarını aramaya karar veriyorlar.
Mahkemenin kararından sonra işçiler, şirketin banka hesaplarına haciz getirilmesine dair şikayet dilekçeleri sunuyorlar. 2010 yılının Kasım ayında "Bulfanko" Şirketi icra savcısına veriliyor. Açılan davayı işçiler kazanıyor. Mahkemenin kararına göre, terzilerin alması gereken paralar, onların aldığı brüt ücrete göre 1000 ve 2500 arası değişiyor. İş maaşların geç ödenildiği için de, 2009 yılında Eylül'den Aralık ayına kadar ve de 2010'da Ocak ayı için ek olarak tazminat ödenmesi hüküm verilmiştir. Terzilerin, şirketten toplam olarak aldıkları para yaklaşık 100 bin AVRO.DİĞER HABERLER