Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
İş teftişleri sonucunda 2 100 000 Levadan fazla geciktirilen maaşlar ödenmiştir

İş teftişleri sonucunda 2 100 000 Levadan fazla geciktirilen maaşlar ödenmiştir

13 Eylül 2011

Dün Kırcaali İş Müfettişliği Müdürü Müh. Kostadin Stratiev, kurumun görevlilerin bu senenin başından Ağustos ayının sonuna kadar 920 denetim yaptıklarını açıkladı. Onun ifadesine göre, iş müfettişlerinin müdahalesi sayesinde işçilere 2 100 000 Levadan fazla miktarında geciktirilen maaşlar ödenmiştir. Toplam 152 denetimin ise, başka kontrol kurumları ile beraber yapıldığı anlaşıldı. Rapor edilen dönemde iş müfettişleri genelde Milli Gelir Ajansı, İçişleri Bakanlığı ve Ulusal Sigorta Enstitüsü temsilcileriyle işbirliği yapmışlardır. Geçen 8 ay içinde İş Müfettişliği tarafından ilk defa 103 kuruluş yoklanmıştır. Müfettişlerin işverenlerden istedikleri 18 yaşından küçükler için 32 adet çalışma izni belgeleri sağlanmıştır.
Denetimler esnasında İş Kanununun toplam 3 077 ihlal edildiği tespit edilmiştir, ihlallerin daha çok sağlık ve güvenli iş koşullarıyla ilgili olduğu belirtildi.
Tespit edilen kanun ihlallerinin ortadan kaldırılması için müfettişlerin 3044 zorunlu idari önlem uyguladıkları bildirildi. Rapor edilen dönemde işverenlere 334 adet talimatname sunulmuştur. En çok iş kanunlarının ihlali, tekstil, metal üretimi, kuruculuk, perakende ticaret, otelcilik ve restorancılık sektörlerinde tespit edilmiştir.
İş müfettişlerinin yaptıkları denetimlerde kuruluşlardaki sendika örgütlerinin temsilcileriyle de iş görüşmesi yaptıkları kaydedildi. Amacın ise, iş kanunlarının düzenli ihlalleri hakkında bilgi edinmeleri olduğu anlaşıldı.
İş müfettişlerinin en çok Kurşun Çinko Fabrikasını yokladıkları ortaya çıktı. Bu senenin başından beri fabrika 20 kere teftiş edilmiştir. Müh. Stratiev’in ifadesine göre, kuruluşta her ay ihlal tespit ediliyor ve talimatta bulunuluyor. Şu ana kadar kuruluşa karşı 10’dan fazla ceza kararı uygulamasına gidilmiştir. Sene başından beri işverene 50’den fazla zorunlu talimatname sunulmuştur. İşverenden güvenli ve hijyenik iş koşullarına uyulmaması ve de iş ücretlerinin ödenmemesi için verilen talimatların yerine getirilmediği gerekçesiyle idari ceza sorumluluğu aranıldığı ortaya çıktı. Güvenlik altına alınmayan tesislerin de çalışmaları durdurulmuştur. Müfettişlikten, 2009-2010 yılında yürürlüğe girdirilen özel iş rejiminin Kurşun Çinko Fabrikasında uygulandığına dikkat çektiler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS