Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Bölgesel Sağlık Müfettişliği, ana okullarda çocukların beslenmesini denetleyecek

Bölgesel Sağlık Müfettişliği, ana okullarda çocukların beslenmesini denetleyecek

13 Eylül 2011

Sağlık Bakanlığının 3-7 yaş arası çocukların sağlıklı beslenmeleriyle ilgili 10 Ağustos 2011 tarihli 6 No’lu Emirnamesine göre, ana okullardaki çocukların tuz, şeker ve yağ ürünleri yerine daha çok meyve ve sebze yemeleri gerekiyor. Bu emirnameyi anaokulu, kamp ve çocuk evleri yönetimlerinin uygulamaları zorunludur.
Kırcaali Bölgesel Sağlık Müfettişliğinden, yeni istemlerin 15 Eylül’de yürürlüğe girdiğini ve kurumun emirnamenin yerine getirilmesini teftiş edeceğini bildirdiler.
Denetim hemen başlayıp, 15 Ekim 2011 tarihine kadar sürecek.
Yapılacak teftişlerle, bölgede çocukların ana okullarda beslenmelerinin durumu ve yeni emre uyulması için menüde ve yemeklerin hazırlanışında yapılması gereken değişikliklerin tespit edilmesi amaçlanıyor. Emirnameye aykırı gelen durumlar tespitlerinde gerçek süre belirlenerek, yerine getirilmesi şartıyla talimatlarda bulunulacak.
Teftişlerde elde edilen sonuçlar 30 Ekim’e kadar genelleştirilecek.
6 No’lu Emirnamenin yürürlüğe sokulmasıyla diyabet Tip 2, kalp damar hastalıkları ve başka hastalıkların oluşmasına yol açan riskli faktörler azaltılarak, çocukların sağlıklı beslenmesini sağlamak amaçlanıyor. Sağlık Bakanlığının elde ettiği bilgilere göre, şu anda 3-6 yaş arası çocukların %11,7’si fazla kilolu, %5,6’si ise şişman.
Kırcaali’de 23 anaokulunda yapılan beslenmenin ve antropometrik durumun araştırılmasında 2010 yılında elde edilen sonuçlar, toplam 1896 gözetlenen çocuktan her beşincisinin kilolu olduğunu ortaya koydu.
Yeni emirnameye göre, çocukların sağlıklı beslenmeleri için günde 5 kere yemeleri gerekiyor. Üstelik onların menüsünde en az bir tane tahıl mamulleri, patates, sebze, yemiş, süt ve süt ürünleri, kuş ve balık gibi et türleri, yumurta olması şart. Haftada en az dört kere çocuklar, ekmek, yulaf ezmesi, buğday ve başka tahıl ürünleri yemeleri gerekiyor. Tüm un ve patates mamullerinde az yağ, tuz ve şeker olmalı. 5 yaşına kadar çocukların günlük menüsünde en az 300 gram sebze ve meyve, 7 yaşına kadar çocukların ise 350 gram olması zorunludur.
Bu amaçla çocukların kahvaltısı bütün, kesilmiş, soyulmuş veya salata şeklinde sadece taze meyveden ibaret olabilir. Turşular, sadece kışın haftada bir kere yenilebilir. Reçellerin ve marmelatların %60 meyve içerikli olması, meyve tatlılarının %50’den fazla şekerli olmaması tavsiye ediliyor. Aynı zamanda her gün menüde en az şekersiz 350 gram yoğurt veya süt ve de en az 25-30 gram peynir olması gerekiyor.
Yoğurtta yağın oranı en az haftada iki kere %2’den fazla olmaması gerekiyor, diğer günlerde ise %3’den %3,6’a kadar olabilir.
Ayrana tuz katılmaması şarttır. Ette, görünen yağlar, kemikler, tendonlar olmamalı, yağlar %30 oranında olmalı, tavuk ise derisiz yenmeli. Kayma %30 oranında yağ içermeli. Ana okullarda, yüksek dozda yağ ve tuz içeren kebapçe, köfte, salam ve sosisler servis edilmeyecek. Salam ve sosislerin ana yemek olarak sunulması da yasaktır. Bunun hesabına balık, çocukların menüsünde haftada en az bir kere yer almalı.
İçecekler de çocukların sağlığı için çok önemli. Çocuklar sadece içme suyu, 1,5 mg flüorür içeren az mineralleştirilmiş şişede bulunan doğal su, maden suyu ve sofra suyu içebilirler. Meyve suları %100 doğal olmalılar. Menüde süt içecekleri, çay ve boza bulunmalı. Tatlıları sınırlandırmaları için çocukların haftada iki kere pasta ve çikolata yemelerine izin veriliyor. Kızartılmış yiyecekler de haftada sadece iki kere olmalı, fakat kullanılan yağın taze olması gerekiyor. Çocukların tuzu fazla kullanmaya alışmamaları için yemeklere ek olarak tuz katmalarına izin verilmeyecek.Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS