Ençets okulu, 15 Eylül’de 17 birinci sınıf öğrencisi karşıladıPerşembe, 15 Eylül 2011

Ençets okulu, 15 Eylül’de 17 birinci sınıf öğrencisi karşıladı Kırcaali'nin Ençets (Salman) köyünde bugün "Aziz Kiril ve Metodius" İlköğretim Okulunun eşiğinden toplam 105 öğrenci, ilk defa ise 17 çocuk geçti. Geçen sene ise okuldaki öğrencilerin toplam 113, birinci sınıfta ise 19 çocuk olduğu anlaşıldı. Birinci sınıf öğrencileri odalarında sınıf öğretmenleri Zlatka Georgieva ve ders dışı çalışmalarını yönetecek Rosena Çilingirova tarafından poğaça ve bal ile karşılandılar.
Ençets okulunda yeni 2011-2012 eğitim yılı velilerin yoğun ilgisiyle 8.30'da başlayan resmi törenle açıldı. Kalabalığın arasında velilerden biri köyün muhtarı Mustafa Şaban bulunuyordu.
Törenin başında okulun bayrak grubu Bulgaristan Cumhuriyeti ve Avrupa Birliğinin marşları eşliğinde iki bayrağı kardırdı.
Yeni eğitim yılının açılışından dolayı ilk önce öğrencileri ve anne babaları okul müdürü Valentina Tsvetanova, Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanı Sergey İgnatov'dan alınan tebrikname ile selamladı.
Sırada öğrencilerin yüksek "Ura" naraları atarak, okul bayrağını karşılamak vardı.
Bir grup öğrenci, Gülçeray Ramadan, Zlatka Georgieva ve Sevilcan Emin'in yönetmenliği altında hazırlanan şiirsel müzik programıyla törende bulunan herkesi selamladılar. Çocuklar yeni eğitim yılının ilk gününe uygun şiirler okuyup, şarkı söylediler. Birinci sınıf öğrencileri de programı ifadeli okudukları birkaç şiirle renklendirdiler.
Daha sonra okulda Türkçe ve Bulgarca öğretmeni Semat Kabakçı, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'in adına gönderilen tebriknameyi okudu. Başkan mektubunda en küçüklere, " Sevgili birinci sınıf öğrencileri, bugün sizin için en heyecanlı gün. Sizleri ilginç ve faydalı zorluklar bekliyor. Öğretmenlerinize ve anne babalarınıza güvenin, çünkü onlar sizin için ilimin gizemli dünyasının kapılarını açacaklar. Sağ ve sıhhatli olun ve sevdiklerinizi başarılarınızla sevindirin" diye sesleniyor.
İlkokul öğretmeni Ayfer Babaeva ise okul yönetimi adına, okulun tüm sınıfları için spor araçları bağışında bulunan İmren ve Rujdi Yakup ailesine teşekkür etti. Sayın Babaeva, herkesin yaşadığı zorlu günlerde okula yardım edecek daha çok sponsorun olması çağrısında bulundu.
Okul bayrağı uğurlandıktan sonra, saat 9.00 sularında okul müdürü yeni eğitim yılının hayırlı olması için su serpti ve ilk önce birinci sınıfları, ardından diğer tüm öğrencileri odalara girmelerine davet etti. Okul çanını duyan çocuklar okul kapısına koşuştular.
Onları odalarında masaları üzerinde hazırlanan yeni ders kitapları ve öğretmenleri bekliyorlardı. Ayrıca daha önceden öğretmenleri, öğrencilerin çantalarının hafiflemesi için Eğitim Bakanlığının önerdiği ikinci paket ders kitaplarını da hazırlamışlardı.
Birinci sınıf öğrencileri ise velileriyle beraber, kapıda poğaça ve bal ile karşılanarak yerlerine oturtuldular. Masalarda öğrencileri, diğer ders kitaplarıyla beraber artık gelenek haline gelen Kırcaali Belediye Başkanı HasanAzis'in imzalı masal kitabı bekliyordu.
Oyun yöntemiyle ilk derste sınıf öğretmenleri, öğrencilerle bir bir tanışmayı, ders kitaplarını, haftalık ders programını tanıtmayı ve alfabe, 1'den 10'a kadar sayım, ünlü masal kahramanları gibi okul öncesi dönemde edindikleri bilgilerini aktivize etmeyi başardı. Daha sonra ise yardımcı öğretmen Rosena Çilingirova ile beraber, velilerle öğretim sürecinin okulda organize şeklini konuştular.
Yedi buçuk yaşındaki Gökhan Bilgin Mehmed'in bugün ilk okul günüydü. Blenika (Köseoğullar) köyünden annesi Nayme Mehmed ile birlikte okula gelen Gökhan, Kırcaali Haber okuyucuları için, "Bugün çok mutluyum, çünkü ilk okul günüm. Bu günü sabırsızlıkla bekledim, çünkü okulda her gün arkadaşlarımla beraber olacağım. Benim en iyi arkadaşlarım Can, Tayfun, Sedef ve Onur. Can ve Tayfun ile birinci sınıfta beraber okuyacağız, Sedef ve kardeşim Onur ise daha ana okula gidiyorlar. Ben öğretmenlerimi çok dinleyeceğim, derslerimi çok çalışacağım" diye paylaştı. Küçük Gökhan, büyüyünce baba, polis ve avcı olmak istediğini ifade etti.
Kırcaali Belediyesinde yeni 2012-2012 eğitim yılının birinci gününde 671 birinci sınıf öğrencisi ilk defa okula girdi. Geçen yıla kıyasla toplam öğrenci sayısı azalmıştır. Toplam olarak Belediye okullarında 6968 öğrenci eğitim görecek, 2010/2011 eğitim yılına kıyasla bu rakam 25 öğrenci ile daha azdır.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER