Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Ençets okulu müdürü, yeni ders yılında daha çok sponsor olmasını diliyor

Ençets okulu müdürü, yeni ders yılında daha çok sponsor olmasını diliyor

15 Eylül 2011

Ençets (Salman) “Aziz Kiril ve Metodius” İlköğretim Okulunun 7 yıldır müdürü Valentina Tsvetanova. Onunla beraber okulda 15 öğretmen çalışıyor. Geçen sene okulda 57 yaşını dolduran bir öğretmenin emekliye ayrılmasından dolayı her hangi bir öğretmenin işten azlettirilmesine gerek kalmamıştır. Okul Entçets’den başka, etraftaki Krayno Selo (Alkaya), Sredinka (Ortaçköy), Broş (Tekke), Blenika (Terzioğullar), Dolna Blenika (Göllü), Penevo (Köseoğullar), Dıjdovnitsa (Yağmurlar) ve Pıdartsi (Korucu Viran) köylerinden öğrencilere hizmet sunuyor.
Müdürden alınan bilgiye göre, okulun mevcut öğretmen kadroları gereken profesyonel yeterlilik derecelerine sahipler. Bu sene okulda 8’ci sınıf eksik, çünkü öğrencilerin çoğu 7’ciden sonra Kırcaali’deki daha çok “Hristo Botev” Yabancı Dil Eğitim Lisesine olmak üzere ön hazırlığı sunan ortaokullara değişmişlerdir. Ençets okulunda yabancı dil olarak İngilizce okunuyor. İngilizce’yi çocuklara Hacer Bayram öğretiyor. Öte yandan ise okulda Anadili Türkçe eğitimi görülüyor. Burada öğrencilerin tümü 1 sınıftan 8’e kadar haftada 2 saat zorunlu seçme dersi olarak Anadilini okuyorlar. Türkçe Dersleri okulda uzun yıllar öğretmenlik yapan Gülçeray Ramadan ve Semat Kabakçı tarafından veriliyor. İkisi aynı zamanda çocuklara Bulgarca derslerini de okutuyorlar. Ençets okulunda genel öğretim programı dışında öğleden sonra tüm öğrenciler 4 grup olarak ertesi güne hazırlık yapılan dersdışı çalışmalarda bulunuyorlar. Müdür, okulda mayıs ayından beri Belediyenin sağladığı mali araçlarla yemekhanenin faaliyete geçirildiğini beirtti. Çocuklara ulusal program üzere kahvaltı ve süt ve de öğle yemeği sunulduğunu kaydetti. l
Tsvetanova, öğrencilerin Bulgarca’yı kavramakta diğer köy okullarında olduğu kadar zorluk çekmediklerini paylaştı. O, bunun köyün şehre daha yakın olmasından ve velilerin Bulgarca’yı çok iyi bildiklerini ve çocuklarına da öğretmek için elinden geleni yaptıklarından ileri geldiğini düşünüyor. Müdür, okulda çocukların Bulgarca’yı en iyi şekilde öğrenmelerine yönelik özel bir program çalışmaları yürütüldüğüne dikkat çekti. O, bu yönde Okul Birliğinde yer alan velilerle ortak çalıştıklarını öne sürdü. Okul Birliğinin sosyal bakımından zayıf çocuklara yardımda bulunduğu anlaşıldı. Mart ayında ise öğrencilerle beraber velilerin de derslere katıldığı ortaya çıktı. Tsvetanova, diğer okullarda olduğu gibi Ençets okulunda da mali açıdan sıkıntı çekildiğini dile getirdi. O, bundan dolayı yeni eğitim yılında okulun daha çok sponsorları olmasını ve projeler gerçekleştirerek ek olarak finanse edilmesi dileğinde bulundu. Müdür, okulun belirli kısımlarında sermaye onarımı yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu öne sürdü. Ö, okulun çatısında onarım, pencere çerçevelerinin ve mobilyaların yenilenmesi ve özellikle de su yalıtımı inşası gerektiğini söyledi.
Tsvetanova, Kırcaali Belediyesinin okulun bütçesini tamamladığını belirtti. Geçen yıl Belediyenin okulun yemekhanesini kurduğuna ve ısıtma tesisatının onarımını yaptığına vurgulandı. Müdür, bu eğitim yılında da Belediyenin okulda sunulan yemeğin ucuzlamasını karşılayacağını ve bazı küçük onarımlar yapacağını dile getirdi.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS