Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Okul Zili 2011/2012 Eğitim-Öretim Yılını Başlattı

Okul Zili 2011/2012 Eğitim-Öretim Yılını Başlattı

15 Eylül 2011

Bu sabah saat tam 9.00’da Kırcaali belediyesi okullarında açılış töreni başlatıldı. Okul bahçeleri yine gülümseyen öğrenci, öğretmen, ebeveyn ve sabırsız, biraz da tedirgin birinci sınıf öğrencileriyle doldu.
Bu yıl 98. kez olmak üzere bölgedeki en eski okul “Otets Paisiy”de de yeni eğitim-öğretim yılı saat tam 9.00’da açıldı. Müdür Zlatko Atanasov öğrenci, öğretmen ve ebeveynler huzurunda konuşma yaptı, birinci sınıf öğrencisi şiir okudu, okulun yetenekli öğrencileri ise töreni şenlendirdiler.
Bu yıl okulda 1200 öğrenci öğretim görecek, ilk defa okul kapısından içeri ise 120 öğrenci adım atacak. Gelenek olarak birinci sınıf öğrencileri sembolik altı notu içerisinden geçtiler, daha sonra da sınıf odalarına gittiler. Bu yıl ikinci kez olmak üzere Kıraali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, “Otets Paisiy” İlköğretim okulunun açılış töreninin konuğu oldu. Belediye Başkanı törene katılan herkesi kutladı ve : “İçinde bulunduğumuz tarihi kesit, milli değerlerimizi daha fazla korumamızı gerektiriyor. Çünkü ancak böyle birer Avrupalı olabiliriz. Bugün 15 Eylül’de okul kapısından içeri adım atıyoruz. Bazılarımız için ise bu ilk defa gerçekleşiyor.
Sevgili birinci sınıf öğrencileri, sizlere bilgi dünyasını kapısını aralayacak öğretmen ve ebeveynlere güvenin.
Değerli öğrenciler, daha yüksek yaşam standardı elde edeceğiniz gelecek başarılarınıza inanıyorum, çünkü bunları hak ediyorsunuz.
Değerli öğretmenler, öğrencilerinizin başarılarındaki katkılarınız hiç şüphesiz büyüktür. Misyonunuzu hiç yorulmadan, onurlu bir şekilde yerine getirmeye devam edin” dedi.
“Petko Raçov Slaveykov” Okulunda yeni eğitim-öğretim yılının açılış töreni alışılagelmiş değildi. Okul bahçesinde gerçekleştirilen tören Bulgaristan Cumhuriyeti marşı ve bayrağını yükseltmekle başladı. Belediyedeki en büyük okulunun töreni resmi konukları arasında, öğrencilere bilgiyi bulma yolunda başarılar dileyen Kırcaali Belediye Başkanı Yardımcısı Elisaveta Kehayova da vardı.
Kutlama törenini hazırlayan organizatörler masalsı yön ekleyerek 174 birinci sınıf öğrencisinin dikkatini çekmeyi başardılar. 1. A sınıf öğrencileri Aleksandra Karapetkova ve Yanko Angelov, konuklar önünde artistik şiir okuma tarzlarıyla beğeni kazandılar. Bulgar okullarında Şair İvaylo Balabanov’un eserlerini okuma ulusal kampanyasına öğrenciler, onun bir şiirini okuyarak katıldılar. Türkücü Zdravko Mandaciev de sahnesiyle beğeni topladı.
“Hristo Botev” Yabancı Diller Lisesi’nde eğitim-öğretim yılı açılışı hüzünlü geçti. Bayrak yükseltme ve Bulgaristan Cumhuriyeti marşından sonra, öğrenci sesleri okul arkadaşları 15 yaşındaki Edit Simeonova anısına bir dakikalığına kesildi. Edit, 29 Ağustos’ta Sozopol kıyılarında trajik bir kazada yaşamını yitirdi. El ele tutuşan ve başını öne eğen ebeveyn, öğrenci ve öğretmenler ailenin acısına katıldılar.
Törene Kırcaali Belediye Başkanı Yardımcısı Nurcan Hüseyin ve Peder Petır Garena katıldı.
Lise Müdürü Sayın Yordanka Çavdarova, yeni öğrencilere geçen yıl Bulgaristan genelinde seviye belirleme sınavlarında top 10 içerisinde yer alan mezun olan öğrencilerin başarılarını devam ettirmelerini diledi. Müdür büyük bir gururla bu yıl da öğrenci Mariya Dimova’nın Eğitim Bakanlığı tarafından verilen Ulusal Diplomayı kazandığını bildirdi.
Kircaali “Yordan Yovkov” okulunda da ilk zil çaldı. Kutlama töreninden sonra elli birinci sınıf öğrencisi yeni sınıf kapısından girdiler. Bu yıl ikinci kez olmak üzere okulda bütün gün eğitim gerçekleştirilecek. Okulun “Okul Meyvası” Programına da katılması öngörülüyor. Okul binasına yönetim tarafından okul ve okul dışı faaliyetler hakkında bilgi verilecek olan yeni ses sistemi de yerleştirilmiştir.
“P. K. Yavorov” İlköğretim okulunun bahçesinde de saat 9.30’da Bulgaristan Cumhuriyeti marşı duyuldu. Bu yıl okulun resmi konukları Bölge Eğitim Müfettişliği Başkanı Grozdan Kolev, Vali İvanka Tauşanova ve Kırcaali Belediyesi “Eğitim” Dairesi uzmanlarından Ani Dimitrova oldu. Okul yeni eğitim yılını yeni müdürle karşıladı. Okul müdürü Natalya Dimitrova’dır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS