Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali 16-18 Eylül arası “21.ci Asır Yeşil Akımı” Avrupa Ekoloji Festivaline ev sahipliği yapıyor

Kırcaali 16-18 Eylül arası “21.ci Asır Yeşil Akımı” Avrupa Ekoloji Festivaline ev sahipliği yapıyor

17 Eylül 2011

Dün 16 Eylül’de Kırcaali Kültür ve Gençlik Faaliyetleri Belediye Merkezinde resmi olarak “21.ci Asır Yeşil Akımı” Avrupa Ekoloji Festivali’nin 6.cısı açıldı. Pazar gününe kadar sürecek olan festival, Avrupa Ekoloji Festivali Vakfı tarafından Kırcaali Belediyesinin partnerliğiyle Cumhurbaşkan Yardımcısı Angel Marin’in himayesi altında gerçekleştiriliyor.
Açılışta Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova, Beediyenin Özel Kalem Müdürü Sezgin Bekir, Avrupa Birliği (AB) milletvekili Metin Kazak’ın yardımcısı Aysun Avciev, ünlü Bulgar ve yabancı TV rejisörleri, birçok ekologlar, sivil toplum örgüt temsilcileri, lise öğrencileri ve vatandaşlar bulundular.
Avrupa Ekoloji Festivali Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Nevena Pramatarova katılımcları ve Kırcaalileri selamlama konuşmasında Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis’e foruma yaptığı ev sahiplikten dolayı teşekkürler sundu.
Onun ardından Hasan Azis adına organizatörleri, misafirleri ve vatandaşları festivalin açılışıyla Elisaveta Kehayova selamladı. Metin Kazak adına ise yardımcısı Aysun Avciev de festivalin tebriklendiği mektup okudu.
“21.ci Asır Yeşil Akımı” Avrupa Ekoloji Festivali bu türde ülkede yapılan tek festival. Geleneksel ekoloji forumu haline gelen etkinlik, uluslararası çapta tanındı ve ün kazandı. Festival, ekoloji konulu modern ürünler tanıtmayı ve geniş halk kitlesini ekoloji sorunlarla tanıştırmayı amaçlıyor. Aynı zamanda festival esnasında yeni rekabet edecek düzeyde film ve basın ürünlerin yaratılması hedefleniyor. Organizatörler, böylece insan hayatının ve doğanın korunmasına katkıda bulunan toplumun ekoloji kültürünün yükseleceğine inanıyorlar. Festival programında, bu yıl önde gelen Avrupa ve dünya basın kuruluşlarının, Avusturya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Almanya, İspanya, İtalya, Kanada, Çin, İrlanda Krallığı, Makedonya, Norveç, Polonya, Romanya, Slovakya, Sırbistan, Türkiye, Macaristan, Fransa, Hırvatistan, Karadağ ve Japonya olmak üzere 21 devletten bağımsız yapımcı ve ekoloji teşkilatlarının hazırladığı 81 film ve TV programları yarışıyor.
Festival esnasında üç gün boyunca Kırcaali Kültür Evi’nin iki salonunda saat 8.00’den 20.00’ye kadar ekoloji ve çevre sorunlarını ele alan filmler beyaz perdede aksediyor. Ayrıca çevreyi ele alan resimler sergilenecek, başka faaliyetlerde bulunulacak.
Festivalin son gününde önde gelen basın uzmanları ve profesyonel kişilerden oluşan uluslararası jürinin belirlediği ayrı kategorilerde en iyi ekoloji üretimleri için büyük “Leylek Yuvası” ödülü ve çevre konulu “En İyi Balkan Filmi” için de ödül verilecek.
Açılışta Nevena Pramatarova ünlü Makedonya heykeltıraşı Andrey Mitovski’nin eseri, Avrupa Ekoloji Festivali Vakfının verdiği büyük “Leylek Yuvası” heykelini gösterdi ve jüriye tanıttı. Uluslararası jürinin Başkanı Bulgaristan’ı ve Almanya’yı temsil eden gazeteci Rumyana Taslakova. Üyeleri ise ünlü Bulgar TV rejisörü Eldora Traykova, Makedonya’dan rejösör İvan Mitevski, İngiltere’den ekolog Mark Bosani ve Tıp Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zdravko Kamenov.
Açılıştan hemen sonra Doğu Rodopları konu edinen “Kartallar” başlıklı film ekrana geldi.
Aynı gün festival, Kırcaali İş İnkübatör binasında yapılan “Şehirleşme ve Sanayi Kirletme-Ekoloji Çözümler ve Yeni Teknolojiler” adlı yuvarlak masa toplantısıyla devam etti. Daha sonra ise saat 18.00’de ayı yerde “Kültürün Ekolojisi” başlıklı ünlü Türk karikatürcü Burhaneddin Ardagil’in sergisi açıldı.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS