Krumovgrad, Cebel ve Kirkovo Belediyelerinde yeni eğitim yılı gerektiği gibi açıldıCumartesi, 17 Eylül 2011

Krumovgrad, Cebel ve Kirkovo Belediyelerinde yeni eğitim yılı gerektiği gibi açıldıYeni 2011-2012 eğitim yılı açılışında Krumovgrad Belediyesinde 10 okul öğrencilere kapısını açtı. Onların 159'u birinci sınıfa gidiyor. Birinci sınıf öğrencileri okulda başarılar dileğiyle birer masal kitabı aldılar. Strandjevo köyündeki "Aziz Kiril ve Metodius" İlköğretim Okulunda pencere çerçeveleri değiştiriliyor, binanın dış ısı yalıtımı yapılıyor. Okulun ana tamiratı için 273 538 Leva sağlanmıştır. Oreh köyündeki yeni muhtarlıkta yarımgün anaokulu açıldı. Tokaçka köyünde yarımgün anaokulunun bütün anaokuluna dönüştürüleceği binanın büyük tamiratı yapılıyor. Krumovgrad Belediye İdaresinden tamiratın 32 400 Levaya mal olduğunu bildirdiler.
Cebel (Şeyh Cuma) Belediyesinde bu eğitim yılında 83 öğrenci birinci sınıfa gidiyor.
Onlardan 62'si Cebel "Hristo Botev" Lisesinde okuyor. Diğerleri ise Rogozçe, Mişevsko, Ustren ve General Geşevo köyleri okullarında okuyacaklar. Belediyede birinci sınıf öğrencilerin sayısında yükselme gözleniyor. "Hristo Botev" Lisesinde geçen sene 2 sınıf vardı, şimdi ise üç olmuşlardır. Belediye İdaresinden, birinci sınıf öğrencilerin sayısının gelecek yılda da korunması için emek sarf ediyorlar. Geçen yıl Belediyede yukarki sınıflarda 616 öğrenci okuduğunu, şimdi ise 604 oldukları açıklandı. Cebel Belediyesinin tüm okullarında yenileme yapılmıştır.
Kirkovo (Kızılağaç) Belediyesinde geçen yıldan 40 daha fazla olarak 187 birinci sınıf öğrencisi sınıf odalarına ilk adımlarını attılar.
Kirkovo Belediye Başkanı Şükran İdriz her birine birer masal kitabı ve bir takım okul araç ve gereçleri hediye etti.
Bu eğitim yılında 8 Belediye okullarında ve profesyonel liselerinde toplam 2004 öğrenci okuyacak. Geçen eğitim yılında da öğrencilerin sayısının hemen hemen aynı olduğu belirtildi.
Okullarda kapatılan sınıf olmamıştır. Şükran İdriz, tüm ana okullara, okullara, öğrencilere ve öğretmenlere başarı dilediği tebrikname göndermiştir. Kirkovo Belediye İdaresinden, çocukların taşınılması için otobüsler kiralandığını, okullarda yemek yemeleri sağlandığını açıkladılar.


DİĞER HABERLER