Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Uluslararası Ekoloji Festivali ödülleri Kırcaali’de sahiplerini buldu

Uluslararası Ekoloji Festivali ödülleri Kırcaali’de sahiplerini buldu

19 Eylül 2011

Dün akşam Kırcaali Kültür Evinde düzenlenen resmi törende 6. “21. Asır Yeşil Dalga” Uluslararası Ekoloji Film Festivalinde yer alan en iyi film ve TV programlarının yapımcıları ödüllerini aldılar. Törende Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve Yardımcısı Elisaveta Kehayova hazır bulundular.

16-18 Eylül 2011 tarihleri arasında Kırcaali’de çevre sorunlarını vurgulayan Bulgaristan, Balkanlar, Avrupa ve Dünya’dan toplam 81 film tanıtıldı.

Uluslararası jürinin Başkanı, Bulgaristan’ı ve Almanya’yı temsil eden ünlü gazeteci Rumyana Taslakova, festivali organize eden Avrupa Ekoloji Festivali Vakfı’nın sunduğu büyük “Leylek Yuvası” ödülünün çeşitli kategorilerde belirlenen sahiplerini açıkladı. Belgesel kategorisinde Avusturya yapımı “Radyoaktif Kurtlar” ve Çek Cumhuriyeti yapımı “Parlayan Her Şey” filmleri için iki ödül sunuldu. Bilimsel popüler ve didaktik film kategorisinde 2010 Japonya yapımı “Sallanan Toprak-Katı Heyelan Tehdidi” filmine, TV programları kategorisinde ise Fransa ve Kanada’nın ortak yapımı “Değişimin Mimarları-Hiçbir Şey Kaybedilmiyor” filmine ödül verildi. Çevre ve kültür zenginliğinin korunmasını vurgulayan 2011 Büyük Britanya ve Fransa yapımı “Lagünün Koruyucuları” filmi de ödül aldı. Festivalin “En İyi Balkan Filmi” ödülünü ise Balkanların kültür varlığının korunmasını vurgulayan 2011 Türkiye yapımı “Tulumcu” filmi kazandı. Filmin yönetmeni Murat Aksoy, güzel Kırcaali şehrinde ve Kırcaalili soydaşlarıyla buluşmaktan son derecede mutlu olduğunu ifade etti.
Bu yıl video klipleri kategorisinde ödül verilmedi, fakat onun yerine 5 film için onur belgesi sunuldu.
Ayrıca festivale ev sahipliği yapan Kırcaali Belediyesi de Doğu Rodoplar konulu iki filme ödül sundu. Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, birinci ödülü Bulgaristan Milli Televizyonun yapımı “Studen Kladenets Dolayında Kış” başlıklı bilimsel popüler filme, ikincisini ise SVİDAS yapımcı şirketinin 2010 ürünü “Kartallar” filmi için verdi.
Başkan, Belediye yönetimi adına festivale katılanları selamladı ve çevre sorunlarına dikkat çektikleri için teşekkür sundu. Hasan Azis özel olarak Avrupa Ekoloji Festivali Vakfı Başkanı Tsvetan Tsvetanov’a ve Avrupa Birliği milletvekili Metin Kazak’a teşekkür etti. Başkan’ın ikisiyle yaptığı bir konuşma sonrası festivalin Kırcaali’de düzenlenmesine karar alındığı ortaya çıktı. Başkan, çevre sorunlarını tanıtan filmlerin kamuya eriştiklerini ve yeni anlam kazandıklarına inanıyor. Çevre sorunların Bulgaristan’ın ve Avrupa’nın en güneşli şehri Kırcaali’de en yüksek sesle dile getirildiğine inanıyor. Hasan Azis, Kırcaali’de mevcut ekoloji sorunlarını da dikkate almadan geçmedi. Festivalde geliştirilen konuların Kırcaali için de geçerli olduklarını ve kamuya, devlet kurumlarına, siyasi çevrelerden başka, tüm sınırları aşarak dünyaya ulaşmalarını diledi. Başkan, Avrupa Ekoloji Festivali Vakfı ile kurulan partnerliğin uzun süreli olmasını diledi.

Geleneksel olarak Bulgaristan Kara Kuvvetleri Derneği Başkanı General Kiril Tsvetkov da, Ulusal TV’nin yapımı “Denizin Kaderi” filmine ödül sundu. Bu ödülün doğa afetleri ve kazalarında önleme ve koruma ile ilgili verildiği bildirildi. Ayrıca Kırcaali’de düzenlenen çocuk resimleri yarışmasında dereceye girenler de ilan edildiler. Kırcaalili 9 yaşındaki Miglena Kamenova’ya 70 Leva, Krumovgradlı Narin Parapanova’ya 50 Leva, Kırcaalili Borislava Pavlova’ya 30 Leva, teşvik edici ödülün ise, Kırcaalili 4 yaşındaki Defne Riza’ya verildi.
Kiril Tsvetkov, Kırcaali’de iyi korunan askeri anıtlar için Hasan Azis’e teşekkür etti.

Tüm ödül alan filmlerin Aralık ayı başında Sofya’da düzenlenen “Yeşil Sinema” girişimi esnasında tanıtılacağı açıklandı.

Avrupa Ekoloji Festivali Vakfının yöneticisi Nevena Pramatarova, 6. “21. Asır Yeşil Dalga” Avrupa Ekoloji Festivalinde mükemmel işbirliğinden dolayı Hasan Azis’e ve ekibine teşekkürlerini sundu ve 2012 yılında da festivalin Kırcaali’de yapılacağını ilan etti.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS