Bulgaristan`da onbinlerce oy engellendiÇarşamba, 21 Eylül 2011

Bulgaristan`da onbinlerce oy engellendiBalkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu (BRGK) Genel Başkanı Turhan Gençoğlu, Bulgaristan`da yapılacak yerel seçimlere değindi.

Gençoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 23 Ekim 2011`de Bulgaristan`da yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aynı anda yapılacağını söyledi.

Ellerinde Bulgaristan vatandaşlığıyla ilgili geçerli belge veya pasaportları bulunan 18 yaşın üzerindeki Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye`de sadece Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanabileceğini ifade eden Gençoğlu, şöyle konuştu:

``Bulgaristan`da 2011 yılında kabul edilen yeni seçim kanunu uyarınca, Türkiye`de yaşayan onbinlerce kişinin yerel seçimlerde oy kullanması engellendi. Yerel seçimlerde seçmenlerin oylarını kullanabilmeleri için seçimlerden en az 4 ay öncesine kadar Bulgaristan`da ikamet etme ve daimi adreslerinin Bulgaristan`da olması şartı getirildi. Yapılan bu değişiklik ile ülkemizde ikamet eden çifte vatandaşlı soydaş seçmenlerimizin Bulgaristan yerel seçimlerinde oy kullanmalarının önüne geçildi.``

Türkiye`de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının yerel seçimlerde oy kullanabilmelerine yönelik hukuki mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulayan Gençoğlu, ``Bu kardeşlerimiz, Türkiye`ye göç etmediler, zorla gönderildiler. İki ülkede istedikleri yaşama sahip olmalılar. Bulgaristan ve Türkiye`de yaşama hakları olduğu için yerel seçimlerde oy kullanmaları gerekir`` diye konuştu.


DİĞER HABERLER