Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan’a 2014 yılına kadar Azerbaycan’dan doğal gaz getirilmesi sağlanacak

Bulgaristan’a 2014 yılına kadar Azerbaycan’dan doğal gaz getirilmesi sağlanacak

29 Eylül 2011

ICGB Bulgar- Yunan- İtalyan Şirketinin İcra Müdürü Yuliana Dimitrova’dan alınan bilgiye göre, Bulgaristan Yunanistan arasında doğal gaz boru hattı bağlantısı kurulmasından sonra, ülkemizin Azerbaycan’dan ucuz doğal gaz alacağı açıklandı. Gaz bağlantısı Gümülcine ile Stara Zagora şehirleri arasında oluşacak ve Kırcaali ile Haskovo illeri üzerinden geçecek. 2014 yılına kadar gazın Kırcaali’nin girişine ermesi ve yerli tüketicilerin ondan faydalanması bekleniliyor. ICGB şirketi bu yılın başında boru hattının inşaat edilip, kullanıma geçirilmesi amacıyla kurulmuştur.
Gaz boru hattının proje tasarımı Britanya Pensğen Ltd. konsorsiyumu tarafından hazırlanacak. Borunun uzunluğu 170 km, taşıma kapasitesi ise yılda 3 milyar metreküp olacak. Makas geçidinden Kirkovo, Cebel, Momçilgrad ve Kırcaali belediyelerinden geçen ağır engebeli arazi üzerinden 60 kilometrelik boru hattı kazılacak. Boru geçidinin Ocak 2012 tarihine kadar belirlenmesi gerekiyor, ondan sonra Çevresel Etki Değerlendirilmesi üzere icra edilecek. Doğal gaz boru hattının kuruluş süresi 2014 yılına kadardır.
Yuliyana Dimitrova, Bulgaristan Avrupa Birliği ülkelerinden evlerinde doğal gaz olmayan tek ülke, akaryakıtların yüksek fiyatları yüzünden hanelerin %1,5’ine gaz getiriliyor. Onun ifadesine göre, Azerbaycan’dan Türkiye üzerinden alınacak Asya gazının, %15 oranında Rus gazından daha ucuz olacak. Aynı zamanda kurulacak gaz bağlantısı Yunanistan ve Türkiye terminallerinden sıvılaştırılmış doğal gaz nakliyatını sağlayacak.
45 milyon Avro tutarındaki doğal gaz boru hattı projesi, Avrupa Kalkındırma Programı üzere finanse edilmektedir. Projenin Bulgaristan ve Yunanistan için stratejik anlam taşıyor, çünkü şu anda Rusya’dan bağımlı olan Güneydoğu Avrupa’ya gaz nakliyatının çeşitlendirilmesini sağlayacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS