Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Belediyesinde Seçim Sandığı Komisyonlarının üyelerini ilk defa Merkez Seçim Komisyonu belirleyecek

Kırcaali Belediyesinde Seçim Sandığı Komisyonlarının üyelerini ilk defa Merkez Seçim Komisyonu belirleyecek

01 Ekim 2011

Seçim sandık komisyonlarının teşekkülü için anlaşamayan Kırcaali’deki siyasi güçlerarasında skandal çıktı. Onun için ilk defa ülkemizdeki demokratik değişimlerden 20 yıl sonra burada ayrı ayrı seçim sandık komisyonlarının teşekkülünü ad ad Merkez Seçim Komisyonu (TSİK) belirleyecek. Bu sıra dışı çözüme, Belediye Seçim Komisyonunda yaşanılan birçok skandallardan sonra varıldı.

Olayların kronolojisine bakarsak, 22 Eylül’e kadar siyasi partilerin önceden yapılan konsültasyonlar üzere Belediye Seçim Komisyonuna tüm sandık komisyonları üyelerinin adlarını vermeleri gerekiyordu. İlk görüşmelerde komisyonların %90’nının teşekkülü için anlaşmaya varılmıştı, ancak Stremtsi, Most, Şiroko Pole komisyonlarında bazı isimler tam olarak belirlenmemişti.

Diğer müzakerelerde ise, GERB’in temsilcisi ve Belediye Başkan adayı İliya İlev, o ana kadar varılan anlaşmaları kabul etmedi ve partisinin önerdiği varyantın onaylanmasını ısrar etti. Müzakerelere katılanlar bu öneriyi kabul etmeyince, konsültasyonlar bir sonuç vermedi. Kanuna göre, partiler anlaşamıyorlarsa, Seçim Sandık Komisyonlarının teşekkülünü Belediye Seçim Komisyonu belirlemelidir.
Böylece tekrar müzakereler devam etti ve prensip üzere anlaşmaya varılmıştı.

Son süreden iki gün önce Komisyon Başkanı ve GERB’in temsilcisi Daniela Petrova, diğer komisyon üyeleri yanında önceden yapılan görüşmelerin resmi olmadığını öne sürerek, Seçim Sandık Komisyonlarının teşekkülü için kendi önerisini sunmuştu. Parti temsilcilerinin çoğu bu öneriyi kabul etmeyip, oturumu terk edince ertesi gün yeni varyant sunulmuştu. Fakat o da birçok parti temsilcileri tarafından kabul edilmedi.

Bunun üzerine Belediye Seçim Komisyonunun Başkanı, partilerin 905 kişiyi ayrı ayrı Belediyedeki 131 sandık komisyonlarına dağıtılmasını teklif etmişti. HÖH, NDSV, BSP ve Mavi Koalisyon temsilcileri zaman eksikliği gerekçesiyle kesinlikle bu teklifi reddetmişlerdi. Onların düşüncesini Ataka da paylaştı.

Böylece tüm belgeler Merkez Seçim Komisyonuna gönderildi ve orada Kırcaali Belediyesinde açılacak Seçim Sandık Komisyonlarının teşekkülü kararı alınacak.

Belediye Seçim Komisyonu üyeleri, “Şu ana kadar hiçbir parti bu kadar kesin kararlı olmamıştır. Her partinin çıkarları var, fakat bugüne kadar daima her tarafın kabul edeceği bir karara varmayı başarıyorduk” dediler. Onlara göre, Merkez Seçim Komisyonunun Seçim Sandık Komisyonlarının üyelerini belirlemesi en iyi varyant değildir ve bu durum seçim gününde kaosun oluşmasına yol açabilir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS