Künye E-gazete
 
KIRCAALÝ HABER
 15 YAÞINDA
DÖVÝZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arþiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kýrcaali
Kırcaali Belediye Başkan adayı Hasan Azis: “Bulgaristan, GERB’in kötü yönetimi yüzünden Shengen’e giremedi”

Kırcaali Belediye Başkan adayı Hasan Azis: “Bulgaristan, GERB’in kötü yönetimi yüzünden Shengen’e giremedi”

01 Ekim 2011

Bugün Kırcaali’nin Perperek köyünde düzenlenen geleneksel sonbahar şenliğinde Hak ve Özgürlükler Hareketinin /HÖH/ üçüncü dönem için aday gösterdiği Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Yerel Meclis Üyeleri ve muhtar adayları resmi misafir olarak yer aldılar. Onların arasında Kırcaali Belediye Meclis Başkanı Seyfi Necip, eski HÖH milletvekili Ahmed Hüseyin ve Kırcaali Belediyesi Kamu Denetçisi Hakif Emin de vardı. Yarın da devam edecek köy şenliği yüzlerce insanı bir araya topladı. İlk önce misafirleri ve yerli halkı köy muhtarı Halil Bekir selamladı.

Daha sonra sözü alan Başkan Hasan Azis, “Bulgaristan’ın son iki yılda kötü yönetimi yüzünden Shengen’e giremedik. Demek ki, GERB’in yönetimine sadece HÖH partisi zayıf not vermiyor, Avrupa Birliği üyesi ülkeleri de böyle bir yönetimle Bulgaristan’ın Shengen’e alınmasını istemiyor” diye vurguladı. Başkan, HÖH’nin de yer aldığı ikili ve Üçlü Koalisyon dönemlerinde Bulgaristan’ın NATO ve Avrupa Birliğine üye olduğunu hatırlattı ve bunun koalisyonların akıllı ve hoşgörülü politikası sayesinde olduğunu belirtti.
Hasan Azis, GERB yönetimini eleştirdi ve son iki yılda Kırcaali bölgesi için hiçbir şey yapmadıklarını söyledi. Başkan, “İnsanların elinden tütünü aldılar ve özel şirketlere verdiler. Maaşları ve emekli maaşları yükseltmeyi söz verdiler, fakat yerine getirmediler. Maalesef, Üçlü Koalisyon’un bıraktığı rezerv paralarla Başbakan Boyko Borisov çeşitli yapıların açılışını yapıyor ve otobanlar kuruluyor. İyi de, halk fakir iken ve geçimini sağlayamazken, kim kullanacak onları” diye iktidardakilere soru yöneltti.

Hasan Azis, yerli halkın oyunu HÖH partisi için kullanmaları çağrısında bulundu. Fakat bunu, partinin son 8 yılda Kırcaali’yi yönettiği için değil, her zaman halkın yanında olduğu için yapmalarını istedi. Hasan Azis, HÖH partisinin bu seçim kampanyası için seçtiği “Hoşgörü, Birlik ve Kararlı” sloganını şöyle açıkladı: “Bu mesaj Perperek için çok geçerli. Burada görüneni, Bulgaristan’ın hemen hemen hiçbir yerinde göremeyeceksiniz. Sizin karşınızda kilise var, ondan 200 metre uzakta da cami. Bizim hoşgörümüz, insanlar arasında etnik ve dini ayrım yapmadan yaşamamızdır. Bizler, barış ve dostluk içerisinde yaşıyoruz. Onun için de hoşgörülü olduğumuz mesajını slogan yaptık ve bu hoşgörü bizim politikamızın bir parçası olmaya devam edecek”.

Hasan Azis, “Bu seçimlerde de birlik, beraberlik içinde partimizin adayları için 7 Nolu pusulayla oyumuzu kullanarak, bizler kendi kendimizi Bulgaristan’da, Balkanlar’da ve Avrupa’da utandırmayacağımıza eminiz” diye sözlerini bitirdi.

Meclis Üyesi adayı Vanya Vasileva, yerli halkı selamladı ve 23 Ekimde yapılacak Yerel Seçimlerde kendilerini çok önemli misyonun beklediğini unutmamalarını söyledi. Vasileva, “O zaman hoşgörülü, birlik içinde ve kararlı olmayı unutmayalım” dedi.

Kırcaali Belediye Meclis Üyeleri listesinde üçüncü yerde bulunan eski İçişleri Bakan Yardımcısı Raif Mustafa da Perpereklilerin köy şenliğini tebrik etti ve yaptığı konuşmasında, “Gelecek seçimlerde de gereken ciddiyeti ve sorumluluğu göstereceğimize ve tekrar Belediye Başkanı makamını, çoğunlukta Meclis Üyesi yerlerini ve %100 muhtarlıkları kazanacağımıza inanıyorum”, dedi. Raif Mustafa, bu seçimlerin çok farklı olacağını, çünkü Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanamayacaklarına ve iktidardaki GERB partisinin Ataka ile birlikte HÖH’nin seçim kampanyasını zorlamaya çalıştıklarını belirtti. Sayın Mustafa bu yönde Bulgaristan’da son günlerde yaşanılan etnik çatışmaları hatırlattı ve İçişleri Bakanlığı yöneticilerini ve İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov’u bu olaylara karşı tepkisiz kaldıkları için eleştirdi. Raif Mustafa, polislerin gözleri önünde evler ve HÖH partisinin kulüplerinin yakıldığını, bunun ise hukuki düzene sahip bir devlette, AB üyesi bir ülkede kabul edilemez bir şey olduğunu ve böyle durumlarda normal bir Avrupa ülkesinde Bakanın istifası istenildiğini hatırlattı. Bunun ise Bulgaristan’da GERB ve Ataka yönetiminde hiçbir zaman olmayacağını öne sürdü. Raif Mustafa, bunları göz önünde bulundurarak, huzurlu ve rahat bir yaşam için yerli halkın oyunu tekrar HÖH’e vermelerini istedi. Konuşmasının sonunda Sayın Mustafa yeni dönemde, Perperek çayı üzerinde Svatbari köyüne uzanan köprü kurulması, Svatbari’ye giden yolun asfaltlanması ve Studen Kladenets barajı bölgesinin turizme elverişli olması için belediye yönetimiyle birlikte elinden geleni yapacaklarını dile getirdi.

Perperek şenliği müzik programıyla devam etti. Şefika Rufat yönetmenliğinde hazırlanan Perperek “Hristo Botev” Halk Toplum Merkezinin amatör folklor ve modern dans ekipleri sundukları neşeli gösteriyle herkese keyifli dakikalar yaşattılar. Çiflik köyü “Hristo Botev” Halk Toplum Merkezi çocukları da Gülşen İsmail yönetmenliğinde hazırlanan dans gösterisiyle programı renklendirdiler. Her zamanki gibi Kırcaali “Ömer Lütfi” Kültür Derneğinin “Kırcaali” Türk Halk Oyunları Topluluğu ve solistleri Duygu Ali, Emre Ahmed, Mert Hüseyin ve Behiye Ahmed sahnede çok başarılı performans gösterdiler ve seyircileri büyülediler. Onların ardından sahnede Mahmut Süleyman ve orkestrası yer aldı.

Şenlikler çerçevesinde, Perperek bölgesinde yer alan 10 futbol takımının katılımıyla turnuva düzenlendi. Futbol turnuvasında dereceye girenler Müh. Hasan Azis tarafından ödüllendirildi. Turnuva, Perperek muhtarlığı ve Kırcaali Belediyesi tarafından düzenlendi.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS