Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Başmüftülük temsilcileri ABD ziyaretinde

Başmüftülük temsilcileri ABD ziyaretinde

05 Ekim 2011

Din bir yasam tarzıdır. İnananlar yaşamlarını, kültür ve felsefelerini onun üzerine inşa ederler. Evrensel dinler çağdaş devlet hukukuyla bağdaşırlar, zid değiller. Din insani mutlu kılmayı hedefleyen, ilahi beyanlari içeren Allahın rızası doğrultusunda hayatı telkin eden, insanı dik, motiveli ve barışçıl kılandır.

16 -17 yy. Batı’da dine büyük bir baski uygulanır. Din özgürlüğünü önemseyenler Amerika kıtasına yerleşirler. Kurdukları eyaletlerde anayasalarının 1. Maddesi olarak
``insan söz özgürlüğüne ve dinini uygulama özgürlüğüne sahiptir`` yer alır.
Bu çerçevede Amerika’nın Sofya Elçiliği `` Amerika toplumunda dinin rolü – konumu`` adlı bir program duzenlendi. Amerika dışişlerine Basmuftulugu temsilen 5 kişi misafir edildi:
Vedat Sabri, Başmüftülük özel kalemi Hüseyin Hafızov, Kırcaali Bölge müftüsü Beyhan Mehmedt, kargo şirketinde dinini yaşayan İsa Mersim ve üniversite mezunu dindar Ahmet Mehmet.

Programda 3 çeşit ziyaret yer aldı: Resmi kurumlar, Kültürel mekânlar ve
Amerikalı bir aileye misafir olma.

Heyet perşembe günü Pentagon’u ziyaret etti. Pentagon mescidinde ikindi namazını eda ederken, Cuma günü Beyaz saray mescidinde Cuma namazlarını eda ettiler. Misafir oldukları dışişleri bakanlığını ziyaretlerinde ziyaret imkânları için tesekkur ettiler. Bulgaristan Washington Büyükelçiliğini ziyaret eden heyet, ülkesini temsil eden elcilik çalışanlarına başarılar diledi.
Ziyaretlerden bir kısmı camiler ve din eğitimi, kiliseler ve tebliğleri ve sinagoglar ve çalışmaları yönünde devam etti.
Ziyaret edilen ve edilmesi öngörülen şehirler sırasıyla Washington, Filadelfia, Sotleyt siti ve Chicago.

Heyet gittiği her yerde Amerika’yı Amerika yapan nedir diye sorduğunda aldığı cevap hep ayni Din özgürlüğü ve çalışma cevabını alıyor.

Yani her insanın: canı, malı, namusu, dini ve kanı kutsaldır, dokunulmazdır!
Beyazın siyah üzerine, Arap’ın acem üzerine üstünlüğü yoktur! İnsanlar tarağın dileri misali eşitlerdir.


Kaynak: Beyhan Mehmet


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS