Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Boyko Sinapov: “AB’nin besicilere sağladığı paralarla devlet üçkağıtçılık yapıyor”

Boyko Sinapov: “AB’nin besicilere sağladığı paralarla devlet üçkağıtçılık yapıyor”

07 Ekim 2011

Kırcaali’de Maliye Bakanı Simeon Dyankov ile görüşme yapıldıktan sonra Bulgaristan Besiciler Derneği Başkanı Boyko Sinapov, “Devlet, Avrupa Birliği (AB) tarafından besicilere sağlanan mali yardımlarla üçkağıtçılık yapıyor. Çoğu hallerde besicilerin arazilerinin üst üste gelmesi gerekçesiyle devlet verdiği paraları geri alıyor. Bu paralar AB’ye geri döndürülmüyor ve devlete kalıyor. Àçgözlü memurlar besicilerden daha çok para almak için uğraşıyorlar” diye yorumladı. Maliye Bakanı, dün Kırcaali’de tüm Güney Bulgaristan’daki besicilerle görüştü. Onların konuşmalarından tekrar, dağlık ve yarıdağlık bölgelerdeki besicilerin dertlerinin düzlük bölgelerde bulunanlardan daha farklı olduğu ortaya çıktı.

Boyko Sinapov, “Tütün üretiminin yok edilmesinden sonra, dağlık bölgelerde yaşayan insanların tek geçim kaynağı hayvan bakıcılığı olacak. Devlet besicilik sektörünü canlandıracağından eziyor. Hükümet önlem almazsa, yoğun protestolar düzenleyeceğiz” diye uyarıda bulundu. Sinapov, böyle görüşmelerin eski senaryo üzere yapıldığını söyledi. Boyko Sinapov, “Belgeler okunuyor, aynı şeyler tekrar edip duyuruluyor, fakat gerçekte hiçbir şey olmuyor” diye sözlerine ekledi.

Besiciler, “Yerel iktidar nerede?” diye sordular. En çok sorulan soru ise, “Neden Belediye Başkanları sadece seçim zamanında bizi akıllarına getiriyorlar?” idi.
Simeon Dyankov, 2012 yılında hayvan bakıcılarının teşvik edilmesi için daha büyük miktarda mali yardım sağlancağına kanaat getirdi. Bu mali yardımın 2012 yılı bütçesinde öngörüleceği açıklandı. AB’nin 2012 yılında tahıl ürünleri üçin daha çok mali yardım sağlaması beklendiği anlaşıldı. Hükümet uzmanları, bu mali kaynakların bir kısmının hayvan bakıcılarına ayırmayı vaat ettiler.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS