Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
31 Ekim’e kadar herkes “Yılın İnsanı” ödülü için öneride bulunabilir

31 Ekim’e kadar herkes “Yılın İnsanı” ödülü için öneride bulunabilir

13 Ekim 2011

Bulgaristan Helsinki Komitesinin verdiği “Yılın İnsanı” ödülü için 31 Ekim 2011 tarihine kadar herkes öneride bulunabilir. Kasım 2010’dan Ekim 2011 tarihine kadar konkre insan haklarını savunma davranışlarında bulunan bir teşkilat veya bir şahıs önerilebilir. Kriterler ayrıntılarıyla ve ödülü verme seçiminin yapılması şekli www.humanoftheyear.org sitesinde bulunabilir.

Bulgaristan Helsinki Komitesinin Başkan Yardımcısı ve jüri Başkanı Margarita İlieva, “Ödül vermek için cesur, vizyon sahibi, yenilikçi insan hakkını savunan davranışlar, emsalsiz davranışlar, gerçekte olmasa bile, kafalarda değişiklik yapan davranışlar arıyoruz” dedi. Bu davranışlar, insan onurunun mutlak değer ve adaleti varsayarak temel insan haklarının istikrarı ve savunulmasına yönelik olmalılar.

Geçen yıl “Yılın İnsanı” ödülü için 26 öneri kabul edildi. Sitede izleyicilerin ödülü için 5 5500’den fazla oy alındı. Büyük ödül, Yüksek Avukatlar Kurulunun Başkanı avukat Daniela Dokovska’ya verildi. Kaçak ve mültecilerin haklarını savunan avukat Valeriya İlareva ikinci ödülü, internet haklarını savunan “Elektronik Sınır” teşkilatı ise üçüncü ödülü aldı. İnternet üzerinden yapılan oylamada izleyicilerin ödülünü gazeteci İvo İndjev kazandı.

“Yılın İnsanı” ödüllerinin mali şekli yok, büyük ödülü kazananlara heykelcik ve teşekkürname sunuluyor. 20 Eylül’de başlayan öneri kabulü, hy2011@bghelsinki.org elektronik posta ve Sofya 1504, Vırbitsa 7 adresleri aracılığıyla 31 Ekim’e kadar devam edecek.

İzleyicilerin ödülü için elektronik oylama 1-30 Kasım 2011 tarihleri arasında yapılacak. Ödüller, 10 Aralık Uluslararası İnsan Hakları Günü arifesinde Sofya’da düzenlenecek ödüllendirme töreni ile sunulacak.
Uluslararası İnsan Hakları Günü 1950 yılından beri kutlanıyor. Bundan iki yıl önce, 1948 yılında Birleşmiş Milletler Teşkilatının (OON) Genel Kurulu İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kabul etmiştir.

Bulgaristan Helsinki Komitesi, ilk defa insan haklarının savunulmasına katkıdan dolayı ödüllerini 10 Aralık 2008 tarihinde sundu. Ödülün ilk taşıyıcıları Yüksek Ceza Mahkemesinden hakimler Albena Boneva, Kostadinka Arsova ve Mimi Furnacieva idiler.

Bulgaristan Helsinki Komitesi /www.bghelsinki.org/, 1992 yılında insan haklarını savunmak için kurulan bağımsız, sivil toplum örgütüdür. Örgüt Bulgaristan’da insan haklarının gözetilmesi durumunu izliyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS