Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Aleksey Petrov, Katunitsa olayları için Başbakan Boyko Borisov’u suçluyor

Aleksey Petrov, Katunitsa olayları için Başbakan Boyko Borisov’u suçluyor

14 Ekim 2011

Bugün Kırcaali’de basın mensuplarıyla görüşen Cumhurbaşkanı adayı Aleksey Petrov, dün akşam gazeteci Saşo Dikov’un otomobilinin bombalanması eylemini kesinlikle siyasi motiveli şiddet içeren terörist eylemi olarak niteledi. Eski Devlet Ulusal Güvenlik Ajansı (DANS) Şef Yardımcısı Aleksey Petrov, “Bunun asıl etkisi zamanla ortaya çıkacak. Bence seçim öncesinde işlenen bu suç, terorist eylemi olarak nitelendirilmesi argümanlarını artırıyor” diye öne sürdü.
Petrov’un ifadesine göre, bu gibi terörist eylemleri genelde tek bir kurbana yönelik değil, asıl amaç toplumda korku oluşturulmasıdır, söz konusu eylemle ise gazeteci topluluğunun korkutulması hedef alınmıştır. Prensip olarak korku aşılanması amaçlanan terörist eylemlerinin sonucunda birinin tutumunun değiştirilmesi hedeflenmektedir. Aleksey Petrov, daha sonraki aşamada Saşo Dikov’un tutumunda değişim gözlenirse, bunun eylemcilerin amaçlarına eriştiklerinin işareti olacağını paylaştı.

Şu anda Ekonomik Girişim Birliğinin İcra Müdürü olan Doç. Dr. Aleksey Petrov, kendisinin Cumhurbaşkanı adaylığını Başbakan Boyko Borisov’un şiddet kullanarak devlet yönetim tarzına son verilmesi şansı olarak görüyor. Petrov, Boyko Borisov’u hareketlerinin gerçek sonuç göstermeyen “dikkati çeken, ama etkilemeyen” biri olarak niteledi. Bu yönde, sadece son yarım yılda Borisov hükümetinin Bulgaristan’ın ekonomisine verdiği zararların onlarca yıl kapatılmasının mümkün olmadığını belirtti.

Petrov, ülke içinde iş adamlarıyla yaptığı görüşmelerden hükümetin iktidardan düşürülmesine kadar biznesini bırakıp, yurt dışına çıkmayı düşündüklerini paylaştıkları ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı adayının ifadesine göre, Başbakan devleti siyasi izolasyon içinde bırakmıştır, alıp yürüyen kaçak işlerinden dolayı ise Bulgaristan Şengen alanına kabul edilmemiştir. Petrov’un hesaplarına göre, Başbakanın hoşgörü gösterdiği kaçak mal ticaretinden her hafta devlet bütçesi 45 milyon Leva kaybediyor. O, sigara kaçakçılığı yolunun, esrar, kanun dışı mülteciler, teröristler geçirilmesi için de kullanılabildiğine dikkat çekti. Petrov, “Daha 3 Eylül 2009 tarihinde Boyko Borisov’u, yönetiminin devleti ekonomik bozguna sürüklediğini uyardım” diye paylaştı.

Cumhurbaşkanı adayı, “Rüşvetçilik seçim sürecinde de uygulanıyor. Bütün bir seçim sandık komisyonunun satın alınması isteniyor” diye öne sürdü. Petrov, Borisov’un ve GERBlilerin kendisinden korktuklarını ve seçim kampanyasını engellemeye çalıştıklarını paylaştı. Aleksey Petrov Cumhurbaşkanı seçimine hapisten serbest bırakılarak aday olduğunu göz önünde bulundurarak, kazanmaya büyük şansı olduğunu düşünüyor. Şansını, insanların Borisov’a “Dur!” demek istediklerinde görüyor.

“Ahtapot” organize suç çetesinin başı olarak suçlanan Aleksey Petrov, Plovdiv’in Katunitsa köyünde Bulgarlar ile Romanlar arasında çıkan etnik çatışmaların asıl suçlusunun Boyko Borisov olduğunu düşünüyor. Cumhurbaşkanı adayı, Katunitsa olayının bizzat Borisov tarafından yönetilen bir ceza eylemi olduğunu iddia etti. Aleksey Petrov, “Bu oyunda Romanların çarı Kiro’nun (Kiril Raşkov) rolu çok küçük, asıl büyük rolu çar Borisov oynuyor” diye vurguladı.

Cumhurbaşkanı adayı, Katunitsa gibi olayların etnikleştirilmesiyle kamuoyunun dikkatinin devletteki ağır sorunlardan çekilmesi amaçlandığını kaydetti. Petrov, etnik sorunlarla uzmanların ilgilenmesi gerektiğini savundu.

Bu bağlamda Aleksey Petrov Bulgaristan’ın sivil Cumhurbaşkanına ihtiyaç duyduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı adayı, “Sadece böyle bir Cumhurbaşkanı ülkenin yönetim modelini değiştirmeye başlayabilir. Bundan sonra Cumhurbaşkanı Anayasa’nın gözetilmesi için çalışması gerekiyor” dedi.

Kırcaali basınıyla görüşmeden sonra Aleksey Petrov Smolyan’a yollandı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS