Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
HÖH Gençlik Kolları Kırcaali Teşkilatından Meclis Üyesi adayları, “Hoşgörü” girişiminde bulundular

HÖH Gençlik Kolları Kırcaali Teşkilatından Meclis Üyesi adayları, “Hoşgörü” girişiminde bulundular

18 Ekim 2011

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Gençlik Kolları Kırcaali Teşkilatından Meclis Üyesi adayları ve gençlerin girişimiyle bugün Kırcaali Merkez “Aziz Georgi” Kilisesinin Papazı Petır Garena’nın güvercinlerine bir çuval buğday bağışında bulundular. Partinin genç temsilcileri “Hoşgörü” adını verdikleri girişiminde resmi misafir olarak, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet bulundu. Misafirleri karşılayan Kırcaali Hıristiyan Cemaatinin Başkanı da olan Peder Petır Garena kendi tarafından şehirde yaşayan iki etnik ve dini topluluk arasında barış, anlaşma, huzurun devam etmesi dileğiyle sembolik olarak Bölge Müftüsüne iki ak güvercin hediye etti. Papaz, “Bu işaretle biz yerel seçimler sırasında siyasi ve etnik hoşgörü dileğimizi vurgulamak istiyoruz. İkinci Katunitsa olayı yaşanmaması için çeşitli siyasi oluşumların temsilcilerini, insanları birbirine karşı tahrik etmemeleri çağrısında bulunuyoruz” diye ifade etti. Beyhan Mehmet de iki gün önce Amerika Birleşik Devletlerinden geldiğini ve oradan dostu Petır’a haç olduğu anlaşılan hatıralık hediye ve çikolata getirdiğini paylaşarak, hediyelerini sundu. Papaz ile müftü hep beraber, güvercinleri doyurdular.
Daha sonra gazetecilere konuşan Petır Garena, “Bu olay benim için herhangi bir etkinlik değil, gurur kaynağıdır. Geçen yıllarda hep beraber çalıştığımız için müftüye teşekkür etmek istiyorum. Gurur duyuyorum, çünkü Katunitsalıların düşünce tarzına sahip Kırcaalilerin burada aynısını yapmalarına izin vermedik. Çünkü burada insanlar, Katunitsalılar gibi yük arabalılar tarafından yönetilmiyor, tam aksine hepsi eğitimli ve çok entel kişiler olarak, kendi kendini yönetmesini biliyorlar. Şu anda bazı siyasi çevrelerin çeşitli şemalara girmemiz için baskısına rağmen, bizler yüksek derecede entel olduğumuzu göstererek, bu telkinlere gelmediğimiz için mutluyum. İlk defa sizinle paylaşacağım ki, iktidardakiler öyle seviyeye geldiler ki, kiliseye gelip, kurbanlık hayvanların asıllılığını araştırıyorlar. Allah şahit ki, böyle bir şey ilk defa başıma geliyor. Mabet yerlerini, dini adamları bıraksınlar da işini yapsınlar. Biz ne yaptığımızı çok iyi biliyoruz” diye devlet yöneticilere gönderme yaptı. .
Beyhan Mehmet de şunların paylaştı: “İki gün önce ABD’den döndüm. Orayı “Dinlerin Amerikan Toplumunda Yerini” araştırmak üzere ziyaret ettik. Böylece 20 gün meslektaşım Petır Garena ile görüşemedik. Her yerde hoşgörü için konuşuluyordu. ABD’de ben hep Kırcaali’deki hoşgörüyü anlattım. Çünkü resmi bayramlarda Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis her ikimizi de davet ediyor ve biz de bununla gurur duyuyoruz”.
Kırcaali Meclis Üyesi adaylarından Kadir Mustafa, bu girişimin Kırcaali Belediye içindeki ibadet edilen tüm dinlere bir mesaj olduğunu paylaştı. Kadir Mustafa: “Biz mali açıdan küçük, fakat manevi açıdan büyük, bu girişimle tüm Kırcaali Belediyesinin vatandaşlarına ve diğer siyasi güçlere Bulgaristan Cumhuriyetinde barışın her şeyden üstün olduğunu göstermek istiyoruz. Peder Petır’ın güvercinleri için yem sağlayarak, bir nevi barışı sağlamak istiyoruz” diye öne sürdü.
Bu yazın ise, genç Kırcaali HÖH’çüleri kilise ve caminin önündeki peykeleri boyamışlardı.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Gençlik Kolları 2011-10-18 16:20:52
Şimdi az sonra bazı arkadaşlar Hak ve Özgürlükler Hareketi Gençlik Kollarını HOŞGÖRÜ girişimlerinden dolayı ''Fetullahçı'' ilan edecekler!!!
Perperek Papazı Der ki... 2011-10-18 23:46:05
Esas hoşgörünün sembolü papaz Petre'dir o bir adım attığı için kendisine iki adım atılıyor.

Yoksa DPS'den kaç kişi Sarı Papazın yanına gidiyor?
berk 2011-10-19 10:36:40
Ya burda Papaz görüntülerinden nem kapıp car car inleyen biri vardı? Ha demekki kendi siyasi görüşündekiler papazla biraraya gelince sorun olmuyor birtek, kıvırın bakalım dansöz gibi alkışlıyoruz
BENGÜ TÜRK 2011-10-19 11:47:00
Doğrudur,tanrı tanımaz Enver Hoca'nın tanrı tanımaz subayı Edmond Mondi baba'nın kendini popazlara benzetmesi hoşuma gitmedi, yadırgadım, ama esas sorun Edmond Mondi baba'nın papaz kılığında dolaşması değildi....

Sorun, Sn. Prof. İzzettin Doğan haricindeki Dedelerin hepsi Müftülerimiz ve binlerce Sunni Türk'ün önünde mikrofondan kuduz köpekler gibi bağıra bağıra dinimize, geçmişimize, tarihimize, Osmanlı'ya, Sunni Türklüğe, Türkiye'ye yaptıkları hakaretler, iftiralar vesayrelerden ibaret...

Bizim Müftülerimiz gerçekten çok mülayim ve sabırlı insanlarmış, kendilerini canı yürekten kutluyorum, o kürsüde onların yerine ben olsaydım 5 dakka sabır edemezdim, bizim Din Adamlarımızın suratları asılsada hakaretlere tepki vermeden programın sonuna kadar platformdan inmediler...


Arkadaşlar bize yapılan saygısızlığın boyutunu anlamak için Müftülerimizin yüzlerine dikkatlı bakmanız yeterli olacaktır!

http://img408.imageshack.us/img408/163/mandacedmondmondi.jpg
berk 2011-10-19 12:58:42
Bengü ben seni kastetmemiştim ama kastettiğim ''papaz'' görüntülerinden rahatsız olan ''papaz'' kendini çok iyi bilir.
Perperek Papazı Der ki... 2011-10-19 22:11:24
Bizim dengesiz genelde bir şeyler zırvalamış...

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS