Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Kurban kampanyası 2011

Kurban kampanyası 2011

19 Ekim 2011


Kurbanın Hükmü
Dinen aranan şartları taşıyan kimselerin kurban kesmeleri ağırlıklı görüşe göre vâciptir. Kur’ân-ı Kerim’de Peygamber Efendimize hitâben “Rabbin için namaz kıl, kurban kes” (el-Kevser, 108/2) buyrulmasıyla ve ayrıca Sevgili Peygamberimizin bir çok hadisinde hali vakti yerinde olanların kurban kesmesi emredilmiş veya tavsiye edilmiş, hatta “Kim imkânı olduğu halde kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın”, “Ey insanlar, her sene, her ev halkına kurban kesmek vâciptir” gibi ifadelerle bu gereklilik önemle vurgulanmıştır. Öte yandan kurban kesmeyi Peygamberimiz (s.a.s.) hiç terk etmemiştir.

Kimler Kurban Kesmeli?
Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü olabilmesi için dört şart aranır:
1. Müslüman olmak.
2. Akıllı ve bulûğa ermiş olmak.
3. Mukim olmak, yani yolcu olmamak.
4. Belirli bir malî güce sahip bulunmak.

Kurbanın Önemi
İslâm dininde mali durumu kurban kesmeye elverişli olan Müslümanların Kurban bayramında kurban edilme şartlarını taşıyan koyun, keçi, inek, deve gibi hayvanları Allah’ın emrine uyarak ve onun adını anarak boğazlarını kesmeleri, ardından da etlerinin üçte ikisini fakirlere dağıtmaları önemli bir vecibedir. Yüce Rabbimiz kurbanın önemini şu şekilde açıklamaktadır: “Biz her ümmete kurban kesmeyi gerekli kıldık. İlâhınız bir tek ilâhtır. Öyle ise ona teslim olun. O samimi ve mütevazi insanlara müjde ver… Biz büyükbaş hayvanları kurban etmeyi sizin için Allah’ın dinine ait esaslardan kıldık. Onlarda sizin için hayır vardır. Şu halde onlar ayakları üzerinde dururken üzerlerine Allah’ın adını anınız, yan üstü yere düştüklerinde (canı çıkınca) onlardan hem kendiniz yeyin, hem de ihtiyacını gizleyen veya gizlemeyen fakirlere yedirin. İşte bu hayvanları şükredesiniz diye emrinize verdik. Onların ne etleri, ne de kanları Allah’a ulaşır; fakat ona sadece sizin takvanız ulaşır (el-Hacc, 22/34-37).

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü’nün Kurban Teşkilâtı
Başmüftülüğümüz geçen yıl tertiplediği Kurban Kampanyası çerçevesinde bağış yoluyla elde edilen 300’ün üzerinde kurban kesimi yaptı. Peygamber Efendimizin sünneti üzerinde kurban etlerinin bir kısmı kurban sahiplerine, diğer kısmı da ülkemizin değişik bölgelerindeki fakirlere, yetim ve yetimevlerine, hastanelere ve İslâmî okullara dağıtıldı.
Artık birkaç senelik tecrübemize dayanarak Başmüftülüğümüz bu sene yine Kurban Kampanyası düzenlemektedir.

Kurban Kampanyasına iştirak için:
Kurban bedelleri Başmüftülük veya Bölge Müftülükleri kasalarına yatırılmalıdır.

Bir kurbanın bedeli: 220 leva.
Ödemeler için son tarih: 1 Kasım 2011.
İrtibat: Başmüftülük, Sofya, “Bratya Miladinovi” Sok. No 27.
Tel: 02/9816001

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Er 2011-10-20 00:17:18
Kurban kesmek farz mıdır ve Kuran'da kurban bayramı uygulaması var mıdır?

Kuran'da kurban kesmek sadece hac ibadeti yerine getirildiği sırada farz kılınmıştır. Yani kurban hacca giden hacılar tarafından kesilir. Kurban kesmeyi Allah'a olan teslimiyetin ve saygının bir sembolü olarak anlamak ve Allah'a yaklaşmaya bir vesile görmek gerekir. Yoksa ayetinde ifadesiyle kesilen hayvanların ne etleri ne de kanları Allah'a ulaşmaz Allah'a ulaşacak olan sadece kulların takvalarıdır.

Hac suresi ayet 37: onların etleri de kanları da Allah'a asla ulaşmaz; fakat sizin takvanız O’na ulaşır. Onları size bu şekilde boyun eğdirir ki, sizi hidayete erdirdiği için Allah'ı yücelterek anasınız. Güzel düşünüp güzel davrananlara müjde ver.


Daha sonraları bu uygulama hacca gidemeyen kişiler tarafından da bulundukları yerlerde yerine getirilmeye başlanmış ve ardından kurban bayramı uygulaması oluşmuştur. Kurban bayramının hacıların hacda kurban kesmekleri ile aynı döneme gelmesinin nedeni budur.

Kuran'ın hiç bir ayetinde bayram uygulaması yer almaz. Yani bayram yada bayram namazı tamamen geleneksel kabullere dayanan uygulamalardır. Ancak burada belirtilmesi gerekli olan bir husus vardır oda bu şekilde bir uygulamanın yapılmasının Kuran'a aykırı olmadığıdır. Yani müslümanların kendi aralarında geliştirip gelenekselleştirdikleri bu gibi uygulamaların özellikle insanların kaynaşmaları ve yakınlaşmalarına vesile olması ve dini bir takım duyguların canlanması açısından oldukça etkili ve güzeldir. Ancak bu sosyolojik bir hadisedir, müslümanların genelini bağlayıcı bir farz değildir. Ramazan bayramı da aynı bu şekilde ortaya çıkmış bir hadisedir. Kuran'da yer almaz. Allah için bir ay boyunca belirli saatlerde yemek içmek ve cinsel ilişkiye girmekten uzak duran müslümanlar yapmış oldukları ibadetlerinin bir kutlamasını yapmaktadırlar.

http://www.kurandakidin.net/sss/sssoku.asp?id=38
Deccal 2011-10-20 01:25:26
Dengesizin biri alim kesilmiş başımıza, dinime küfreden müslüman olsa bari.
Kara Ibrahim Aga 2011-10-20 16:19:44
Beyhan'da yok pyasada birkach soru soralim..

Her halde Petreleren siyasi Parti toplantilarinda!!!

***
Kafam buna takildi:

"3. Mukim olmak, yani yolcu olmamak."Shimdi Anadoludan "Burkan bayrami" ichin gelenlerin Kurbani

ne olacak?

Yani Ahali geliyoru,kesiyoru,dolduruyoru burkanlara

(kavanozlara) direk sinirin öbrü tarafina...

E bu durumda Allah Kurbani kabul etmiyor mu?

***

Bu sene Kurban kesmiyecem..

Bi Alman vakfina Afrikada bi Müslüman ülkede 45 km. su

getirme projesine 100€ bashladigim...

Ha bu arada Arabistanda ishallah kesilen Kurbanlari

buldozerlerlen gömmezler..

Derenin öbrü tarafinda achliktan ölen Müslümanlar var!!!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS