Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Dil farklı sorunlar aynı

Dil farklı sorunlar aynı

19 Ekim 2011

Kırcaali'den gelen 21 kişilik mimar ve mühendis grubu TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu tarafından ağırlandı.

Kırcaali'de görev yapan mimar ve mühendisler, Edirneli meslektaşlarıyla tanıştı. Vali Gökhan Sözer'in yaptığı bir ziyaretten doğan diyalog Edirne'ye kadar uzandı. Bölgesel barışa katkı sağlayacak, bölgesel planlama çalışmalarına ışık tutacak ortak işbirliğinin ilk adımını atan komşu mimar ve mühendisler Edirne'nin konuğu oldu.
Komşu ülke Bulgaristan Kırcaali'den gelen 21 kişilik mimar ve mühendis grubu TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu tarafından ağırlandı. Konuk mimar ve mühendislere Mimar Mehmet Tan rehberlik ederek kentin tarihi zenginliklerini gezdirdi. Mimarlar Odası'nın tarihi binasını ziyaret eden konuk mimar ve mühendislerle yapılan toplantıda önümüzdeki süreçte ortak işbirliğinin ilk adımı atıldı. Mimarlar Odası Edirne İl Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Attila Ergin Bulgaristan'dan gelen meslektaşlarını Edirne'de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ergin şunları söyledi:

"Sayın valimizin Kırcaali'ye yaptığı bir ziyarette oradaki belediye başkan vekilinin eşi mimar ve aynı zamanda Kırcaali Mimarlar Odası başkanıymış. Onlar bize işbirliği yapma teklifinde bulundular. Ben de Kırcaali'ye giderek ziyarette bulundum. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı ile görüştüm, Mimarlar Odası Başkanı yoktu. Edirne'ye gelmeleri için davette bulunduk ve ilimize gelerek misafirimiz oldular. Kırcaali'de çalışan mimar ve mühendisler grubunu ağırlamaktan onur duyduk. Mimar Mehmet Tan arkadaşımız Edirne merkezdeki tarihi mekanları gezdirdi. Toplantıda nasıl bir işbirliği yaparız, onu tartışacağız. TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu olarak 21 mimar ve mühendis dostlarımızı ağırlıyoruz."
"Dilimiz farklı sorunlar aynı"

TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Nihat Çolak da, "Bizim komşu ülkelerdeki meslektaşlarımızla birlikte mesleğimizin gelişimi için fikir, görüş alış verişi ve aynı coğrafyada yaşıyor, aynı sorunlarla muhatap oluyoruz. Dilimiz farklı da olsa sorunlarımız aynı. Küresel çapta dünya çapında bizim meslek alanımıza da yönelik çok büyük saldırılar var, küresel kapitalizmin saldırıları var. Biz de bu küresel kapitalizme karşı küresel bir direniş, ortak direnişte karşılık vermek istiyoruz. Ezilenlerin meclisini kapitalizmden mağdur olanların meclisini ve dayanışmasını sergilemek istiyoruz. Bu anlamda biraraya geliyoruz ve bu birliktelikleri de artırmayı düşünüyoruz. Bu bizim bölgesel barışımıza, bölgesel planlamamıza da hizmet edecek, mühendislik ve mesleki anlamdaki sorunların çözüme kavuşmasına hizmet edeceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Mimarlar Odası Edirne İl Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Attila Ergin, TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Nihat Çolak İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Muranlı, Makina Mühendisleri Odası Sekreteri Yaver Tetik, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Trakya Bölge Koordinatörü Mehmet Tan konukları bir süre oda binasında ağırladı. Daha sonra Türk ve Bulgar mimar ve mühendisler kafa kafaya verip ortak işbirliği için ön temaslarda bulundu.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS