Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Kurşun Çinko Fabrikasında arıtma tesisinin yeni filtre ünitesi açıldı

Kırcaali Kurşun Çinko Fabrikasında arıtma tesisinin yeni filtre ünitesi açıldı

19 Ekim 2011

Kırcaali Kurşun ve Çinko Fabrikası modernleşmesinin ilk adımı olarak, arıtma tesisinin filtre ünitesinin açılışı yapıldı. Törende Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova ve birçok misafirler bulundular. Fabrikada çalışanların sağlığı için Peder Boyan Sarıev ibadet gerçekleştirdi.
Yeni tesisin yüksek derecede otomasyon olduğunu ve hizmet eden personelin başlıca kontrol fonksiyonları olacağı açıklandı.
Fabrikanın İcra Müdürü Slaveya Stoyanova, “Yeni ünite, Çinko Fabrikasının modernleşmesi yolundaki dev projenin ilk realize edilen adımıdır. Stoyanova, yeni teknolojiyle yatırılan hülasaların hesabına daha çok miktarda çinko üretileceğini ve kalıntı şeklinde metalın kaybedilmesinin azalacağını belirtti. Yatırım 2 milyon dolar tutarında, etkisi ise yılda 1,5 milyon. Müdür, “Yatırım için harcadığımız mali araçları bir buçuk yıldan az bir zamanda geri alacağız” dedi.
Slaveya Stoyanova, gelecek yılın ilk aylarında “Islak Üretim”in genişlemesi için aynı sahada yeni elektrolit atölyesinin açılması sebebiyle bulunulmasını umuyor. 2013 yılında ise, yeni “Pişirme Ünitesi” ve “Kükürt Asit” bölümleri açılacak. Fabrikanın müdürü, bunun Kırcaaliler için temiz hava ve çocuklarına iyi iş olacağını öne sürdü.
İvanka Tauşanova, bugünün anlamlı olduğunu ve fabrikanın yeni teknolojilere yatırım yapma politikasını alkışladığını belirtti. Vali, “Çinko Fabrikasının inşaatında ilerleme mevcut. Bu en doğru yoldur” dedi.
Açılıştan önce gazetecilerle görüşen Kurşun Çinko Fabrikasının sahibi Valentin Zahariev, “Kurşun ve Çinko Fabrikası arıtma tesisinin filtre ünitesinin kullanıma geçmesinden dolayı 60 milyon dolar kazanacak. Metal, kalıntılardan elde edilecek. Kalıntılarda olan metal %22 oranına eriyor” diye bildirdi. Zahariev, ikinci kaynaklardan metal elde edilmesinin dünya eğilimi olduğunu vurguladı. Fabrika sahibi, “Biz yeni teknolojilere ayak uyduruyoruz. 110 ton eriyik çinko şeklinde arıtma tesisine gidiyor. Yeni filtre ünitesi aracılığıyla onları da almak istiyoruz. Bunun bir de büyük çevre etkisi var” diye açıkladı. Onun ifadesine göre, 150 000 ton çinko kalıntısı birikmiştir. Yeni tesisatla ayda 2000 ton çinko kalıntısı işlenecektir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS